Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Rusia insistă ca Ucraina să renunțe la orice intenție de aderare la NATO și să accepte suveranitatea Rusiei
    GEOPOLITICA

    Rusia insistă ca Ucraina să renunțe la orice intenție de aderare la NATO și să accepte suveranitatea Rusiei

    12 martie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Unul dintre aspectele fundamentale ale negocierilor pentru un armistițiu în Ucraina este cerința Rusiei ca orice acord să fie însoțit de garanții clare, care să prevină o eventuală intensificare a conflictului pe termen lung.

    În timp ce președintele Vladimir Putin și alți oficiali din Kremlin au exprimat disponibilitatea de a discuta despre o încetare a focului, ei subliniază că nu vor accepta o pauză în lupte care să permită reguparea și reînarmarea forțelor ucrainene. „Putin are o poziție puternică pentru că Rusia avansează pe teren,” a declarat o sursă rusă apropiată de negocieri, adăugând că Moscova este reticentă să accepte o încetare a focului care nu adresează aceste preocupări de securitate națională.

    Kremlinul a clarificat că un acord de încetare a focului va trebui să țină cont de realitățile militare și de controlul teritorial pe care Rusia l-a obținut în regiunile ucrainene. De asemenea, Rusia insistă ca Ucraina să renunțe la orice intenție de aderare la NATO și să accepte suveranitatea Rusiei asupra regiunilor anexate, cum ar fi Donetsk, Luhansk, Herson și Zaporojie.

    Aceste teritorii sunt considerate de Moscova ca fiind parte integrantă a Rusiei, iar orice încercare de a le recupera de către Ucraina ar putea duce la escaladarea conflictului. Putin a afirmat clar că orice acord de pace trebuie să asigure aceste condiții pentru a fi acceptabil pentru Federația Rusă.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleMircea Surdu despre proiectul „Modova 3”: „A fost pregătit meticulos, pe ascuns”
    Next Article Renato Usatîi: Electoratul Partidului Nostru este format din toți cetățenii cărora le pasă de soarta Moldovei!

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Ucraina nu va participa la ceremonia de deschidere a Jocurilor Paralimpice de iarnă de la Milano

    20 februarie 2026

    Autoritățile turce rețin șase activiști străini pe durata unei misiuni de observare penitenciară

    20 februarie 2026

    Disputa între Franța și Italia, pe fondul decesului activistului Quentin Deranque

    20 februarie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    GEOPOLITICA

    Ucraina nu va participa la ceremonia de deschidere a Jocurilor Paralimpice de iarnă de la Milano

    20 februarie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Moldova și Turcia aplică reguli noi în comerțul bilateral

    20 februarie 2026

    …

    POLITICĂ

    Alegerile pentru Adunarea Populară a Găgăuziei rămân blocate din cauza problemelor instituționale

    20 februarie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Deputatul Partidului Nostru, Alexandr Berlinschii: Recomand ministrului Apărării să își dea demisia, după exemplul colegilor săi de la București

    20 februarie 2026

    …

    POLITICĂ

    Dosarul fostului deputat Nesterovschi ajunge la Curtea Supremă de Justiție

    20 februarie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.