Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Rusia încetează exportul cerealelor ucrainene prin Marea Neagră
    GEOPOLITICA

    Rusia încetează exportul cerealelor ucrainene prin Marea Neagră

    17 iulie 2023Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    În urma unei înțelegeri mediate acum un an de către ONU și Turcia, Ucraina a fost autorizată să exporte cereale pe cale maritimă prin porturile din sud, după o perioadă în care Rusia a impus o blocadă, conform informațiilor de la Politics.

    Acordul a fost prelungit de mai multe ori și urma să expire luni. Moscova a susținut că nu mai sunt îndeplinite condițiile pentru o nouă prelungire.

    „De fapt, acordurile privind Marea Neagră nu mai sunt valabile de azi”, a declarat purtătorul de cuvânt al președinției ruse, Dmitri Peskov. „Din păcate, partea referitoare la Rusia din aceste acorduri privind Marea Neagră nu a fost încă implementată, așa că efectele lor încetează.”

    Moscova a reclamat de mai multe ori că exporturile de cereale și îngrășăminte rusești întâmpină obstacole, chiar dacă nu sunt supuse direct sancțiunilor occidentale.

    Kremlinul afirmă că încetarea acordului nu are legătură cu atacul asupra podului din Crimeea.

    Rusia a făcut mai multe cereri nesoluționate. „Imediat ce partea rusă își îndeplinește obligațiile din acord, Rusia va reveni la implementarea lui”, a spus Peskov.

    Luni, Rusia a acuzat Ucraina de atacul asupra podului care leagă Crimeea de teritoriul rus. Potrivit surselor ruse, dronele au fost folosite în atac și două persoane au murit în explozii.

    Peskov a susținut că decizia privind acordul nu are legătură cu acest „act terorist” și l-a atribuit Ucrainei. „Sunt evenimente complet nelegate. Această poziție a fost anunțată de președintele (Vladimir) Putin înainte de atac”, a spus purtătorul de cuvânt.

    Forțele armate ucrainene sugerează că incidentul ar putea fi o provocare din partea Rusiei, dar presa din Ucraina citează surse neidentificate care susțin că Serviciul de Securitate Ucrainean se află în spatele atacului.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleDirectorul SFS a avut o întrevedere cu ambasadorul SUA în Moldova
    Next Article Procesul de aderare la UE a Moldovei, discutat cu reprezentanții MAE din Cehia

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Escaladare diplomatică: SUA și China se acuză reciproc în cazul Taiwanului

    24 aprilie 2026

    Femeie acuzată de trădare în Ucraina după moartea unui soldat otrăvit

    24 aprilie 2026

    Liban și Israel reiau negocierile directe la Washington: miza este prelungirea armistițiului

    24 aprilie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Igor Grosu: Este necesar un compromis pentru organizarea alegerilor în Găgăuzia până la sfârșitul anului

    24 aprilie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Furtună: Deciziile importante pentru Moldova trebuie luate la Chișinău, nu în alte capitale

    24 aprilie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Escaladare diplomatică: SUA și China se acuză reciproc în cazul Taiwanului

    24 aprilie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Ion Bulgac denunță lipsa de transparență și de asumare a autorităților

    24 aprilie 2026

    …

    POLITICĂ

    Chișinăul și Comratul creează un grup de lucru pentru deblocarea alegerilor din Găgăuzia

    24 aprilie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.