Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Rusia impune sancțiuni împotriva a 18 cetățeni britanici, acuzați de rusofobie
    GEOPOLITICA

    Rusia impune sancțiuni împotriva a 18 cetățeni britanici, acuzați de rusofobie

    12 februarie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Rusia a impus luni sancțiuni împotriva a 18 cetățeni britanici, inclusiv a unor academicieni de top și experți, pentru ceea ce Moscova a spus că este o încercare de a demoniza Rusia și de a amplifica războiul din Ucraina, acuzându-i de „rusofobie”.

    „Suntem forțați să afirmăm că reprezentanții britanici acuzați de rusofobie nu se sfiesc să încerce să discrediteze sistemul constituțional și procesele socio-politice din țara noastră”, a transmis Ministerul de Externe al Rusiei.

    „Așa-numitele „fabrici de creiere” care funcționează pe baza celor mai mari instituții de învățământ britanice și occidentale au o contribuție semnificativă la activitatea subversivă a Londrei în direcția rusă”, se mai spune în comunicat.

    Au fost anunțate sancțiuni personale împotriva ministrului britanic de stat pentru înzestrare James Cartlidge, a consilierului adjunct pentru securitate națională Sarah MacIntosh și a directorului submarinelor Simon Asquith. Alții vizați au fost Stuart Peach, trimisul special al premierului britanic în Balcanii de Vest, precum și lorzii Dan Hannan și Michael Ashcroft.

    Printre cadrele universitare sancționate se numără istoricii Orlando Figes, Norman Davies, Timothy Garton Ash, Rob Johnson, David Abulafia și experți precum Roy Allison de la Oxford, Graeme Robertson de la Universitatea din Carolina de Nord, Calder Walton de la Harvard și James Sherr de la Centrul Internațional pentru Apărare și Securitate în Tallinn.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleTensiuni între Austria și Gazprom: Viena își propune să reducă dependența de Rusia
    Next Article Resturile de dronă la frontiera moldo-ucraineană, nevăzute de radarele militare: Cauzele și implicările

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Avionul lui Zelenski, „vânat” de drone militare la Dublin — alertă de securitate maximă

    5 decembrie 2025

    Von der Leyen se distanțează de scandalul de fraudă: ‘Acest caz nu mă privește personal

    5 decembrie 2025

    După discuțiile cu Putin, emisarul SUA se întâlnește cu șeful securității Ucrainei

    4 decembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Procesul pentru moartea minorului de la Boldurești bate pasul pe loc: judecătorii acceptă cererea de amânare a lui Ciochină

    5 decembrie 2025

    …

    POLITICĂ

    LIVE// Magia Crăciunului în PMAN: cel mai mare Târg de sărbători și luminițe festive în oraș

    5 decembrie 2025

    …

    POLITICĂ

    Deputată socialistă: PAS ameninţă libertatea de exprimare în Parlament

    5 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Diaspora din SUA poate obține acte biometrice direct la Ambasada Moldovei

    5 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Moldova şi China deschid noi piste economice: discuţii de cooperare şi susţinere a reintegrării

    5 decembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.