Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Rusia avertizează România cu privire la utilizarea avioanelor F-16 în conflictul din Ucraina
    POLITICĂ

    Rusia avertizează România cu privire la utilizarea avioanelor F-16 în conflictul din Ucraina

    14 decembrie 2023Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Ambasada Federației Ruse în România a emis un avertisment cu privire la posibila utilizare a avioanelor tactice de luptă F-16 de către Ucraina, aflate în dotarea României. Potrivit comunicatului oficial, Moscova a subliniat că dacă aceste aeronave vor decola de pe teritoriul românesc pentru a participa la conflictul din Ucraina, Rusia va considera că România se implică în mod direct în această situație tensionată. Acest fapt „va obliga să ia măsuri adecvate”, conform declarațiilor Ambasadei Ruse.

    Avertismentul vine în contextul în care Federația Rusă pare să anticipeze utilizarea avioanelor F-16 de către Ucraina în conflict, luând în considerare deteriorarea infrastructurii aerodromurilor ucrainene. Purtătoarea de cuvânt a Ministerului rus de Externe, Maria Zaharova, a indicat că există o probabilitate mare ca aceste aeronave să desfășoare operațiuni de zbor din bazele aeriene din Polonia, Slovacia și România.

    Avertizarea este prezentată ca un demers ferm al Rusiei, subliniind că implicarea României în sprijinirea Ucrainei prin utilizarea avioanelor F-16 ar putea avea consecințe semnificative. România a inaugurat recent un Centru European de Instruire pentru pilotarea aeronavelor F-16, menit să pregătească piloți români și aliați pentru operațiuni aeriene, inclusiv din Ucraina.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleComratul se pregătește de magie: Orășelul de Crăciun al bașcanului va aduce, în curând, lumina sărbătorilor în inimile găgăuzilor!
    Next Article Ion Ceban și-a făcut public numele celui de-al treilea copil

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    „Moldova Mare” reintră în campanie: Curtea de Apel anulează hotărârea CEC

    26 august 2025

    Delegația Comisiei Unificate de Control, condusă de Igor Munteanu, în vizită la Galați

    26 august 2025

    VIDEO// Vicepreședintele „Respect Moldova” critică guvernarea: Integrarea europeană nu trebuie să rămână doar un slogan

    26 august 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    GEOPOLITICA

    Vladimir Putin îl invită pe Volodimir Zelenski la Moscova

    3 septembrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Ion Ceban: „Blocul electoral ALTERNATIVA are propria agendă, centrată pe nevoile oamenilor”

    3 septembrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Igor Grosu invită moldovenii din Franța și Portugalia la discuții

    3 septembrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Comisara europeană Marta Kos începe o vizită de trei zile în Republica Moldova

    3 septembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Primarul Ceban despre călătoria la Roma: „Interdicția mea e una politică”

    3 septembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.