Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Rusia a lansat un atac puternic asupra Ucrainei. Șase civili, răniți în regiunea Dnipropetrovsk
    GEOPOLITICA

    Rusia a lansat un atac puternic asupra Ucrainei. Șase civili, răniți în regiunea Dnipropetrovsk

    29 martie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Rusia a lansat un alt atac pe scară largă asupra orașelor ucrainene la primele ore ale zilei de 29 martie. Mai multe centralele termice și hidroelectrice din regiunile centrale și de vest ale țării au fost avariate. Forțele Aeriene ucrainene au anunțat că au interceptat 84 din cele 99 de drone, rachete balistice și de croazieră.

    Atacurile au vizat aproape fiecare regiune a Ucrainei, inclusiv regiunile Lvov și Ivano-Frankivsk.

    Forțele ruse au lansat peste noapte valuri de drone și rachete, inclusiv bombardiere Tu-95 din orașul rus Murmansk, avioane MiG-31K de la o baza aeriană din regiunea Nijni Novgorod și rachete balistice din Crimeea ocupată.

    Mai multe instalații energetice au fost avariate în regiunea Dnipropetrovsk. Cel puțin 10 drone au fost doborâte deasupra regiune, precum și patru rachete deasupra orașului Dnipro, a informat guvernatorul. Șase civili, inclusiv o fetiță de 5 ani, au fost răniți în urma atacului. O persoană internată în spital este în stare gravă.

    Rusia și-a intensificat recent atacurile asupra infrastructurii critice a Ucrainei. Atacul în masă din 22 martie a avariat Hidrocentrala Nipru. Un recent atac major din 24 martie care a vizat opt regiuni din vestul, centrul, nordul și sudul Ucrainei, a deteriorat mai multe instalații energetice și a lăsat până astăzi cel puțin 76.000 de oameni fără lumină și căldură.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleAgenția pentru Securitate Internă a Poloniei anunță o operațiune împotriva unei rețele ruse de spionaj
    Next Article Macron insistă asupra consensului pentru invitația lui Putin la G20

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Beijingul ar fi transmis Moscovei un avertisment privind utilizarea armelor nucleare, susține Zelenski

    10 iulie 2026

    Serghei Lavrov: „Vom continua să urmărim îndeplinirea obiectivelor stabilite în 2024”

    10 iulie 2026

    Siria își recapătă dreptul de vot în cadrul OPCW după schimbările politice de la Damasc

    10 iulie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Campionatul de Drift aduce modificări în trafic: un tronson al șos. Hâncești va fi blocat temporar

    10 iulie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Dosarul „Energocom”, pe ultima sută de metri: instanța examinează ultimele probe în cauza în care este vizat Igor Dodon

    10 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Cooperare Chișinău–China: autoritățile municipale discută despre infrastructură, spații publice și modernizarea orașului

    10 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Trubca renunță la mandatul de deputat și așteaptă concluzia ANI privind verificarea inițiată

    10 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    MAN protestează la Parlament și solicită asumarea responsabilității de către PAS

    10 iulie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.