Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » România sprijină interconectarea energetică cu R. Moldova și Ucraina, afirmă Luminița Odobescu
    AUTORITĂȚI

    România sprijină interconectarea energetică cu R. Moldova și Ucraina, afirmă Luminița Odobescu

    23 iulie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Ministrul de Externe de la București, Luminița Odobescu, afirmă că România va continua să colaboreze cu Ucraina și cu R. Moldova pentru a îmbunătăți și spori interconectarea în sectorul energetic.

    În timpul declarațiilor susținute înainte de reuniunea miniștrilor de Externe din Uniunea Europeană, desfășurată la Bruxelles, șefa diplomației de la București a afirmat după discuția cu președintele Băncii Europene de Investiții, Nadia Calviño, că este foarte important ca instituția să sprijine reformele, creșterea și consolidarea capacității administrative, protecția infrastructurii critice în statele candidate, precum Ucraina, Republica Moldova sau țările din Balcanii de Vest, dar și proiectele de conectivitate din zona Mării Negre.

    Aspectele privind agresiunea Rusiei împotriva Ucrainei, situația din Orientul Mijlociu, precum și diplomația digitală sunt principalele subiecte de pe agenda reuniunii de la Bruxelles.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleAnaliza Intellect Group: 58,3% dintre alegătorii nehotărâți nu consumă alcool
    Next Article Colaborare eficientă între Ministerul Mediului și BEI pentru inițiativele de împădurire și gestionarea deșeurilor solide

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Dosarul „Energocom”, pe ultima sută de metri: instanța examinează ultimele probe în cauza în care este vizat Igor Dodon

    10 iulie 2026

    Primăria Chișinău investește în modernizarea Liceului „Gh. Ghimpu” din Colonița

    10 iulie 2026

    MAN: „Nu suntem împotriva reformelor, ci împotriva celor făcute fără oameni și specialiști”

    10 iulie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Campionatul de Drift aduce modificări în trafic: un tronson al șos. Hâncești va fi blocat temporar

    10 iulie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Dosarul „Energocom”, pe ultima sută de metri: instanța examinează ultimele probe în cauza în care este vizat Igor Dodon

    10 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Cooperare Chișinău–China: autoritățile municipale discută despre infrastructură, spații publice și modernizarea orașului

    10 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Trubca renunță la mandatul de deputat și așteaptă concluzia ANI privind verificarea inițiată

    10 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    MAN protestează la Parlament și solicită asumarea responsabilității de către PAS

    10 iulie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.