Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » România, în haos politic: Cătălin Predoiu preia conducerea Guvernului după demisia lui Ciolacu
    GEOPOLITICA

    România, în haos politic: Cătălin Predoiu preia conducerea Guvernului după demisia lui Ciolacu

    6 mai 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    România traversează o nouă criză politică după demisia premierului Marcel Ciolacu și retragerea Partidului Social Democrat (PSD) din coaliția de guvernare. În acest context, președintele interimar al țării, Ilie Bolojan, l-a desemnat marți, 6 mai, pe vicepremierul și ministrul Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, în funcția de prim-ministru interimar.

    Anunțul a fost făcut de Administrația Prezidențială, care a precizat că numirea respectă prevederile constituționale.

    „Președintele interimar Ilie Bolojan a luat act de demisia lui Marcel Ciolacu și a semnat decretul prin care se constată vacanța funcției de prim-ministru. De asemenea, a fost desemnat Cătălin Predoiu ca premier interimar, cu atribuții până la formarea noului guvern”, se arată în comunicat.

    Predoiu, care deține și funcția de președinte interimar al Partidului Național Liberal (PNL), va conduce un guvern de tranziție. Conform legislației, interimatul nu poate depăși 45 de zile, perioadă în care trebuie format un nou executiv cu susținere parlamentară.

    Demisia lui Ciolacu și retragerea PSD de la guvernare vin după eșecul candidatului Crin Antonescu de a accede în turul doi al alegerilor prezidențiale, ceea ce a dus la destrămarea coaliției PSD-PNL-UDMR.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleRenato Usatîi: Implicarea în alegerile în alte state pune în pericol relațiile bilaterale! Nu voi permite implicarea în alegerile noastre și nu trebuie să existe amestec în alegerile altor țări
    Next Article VIDEO// Irina Vlah: Azi, amenzi aplică numai cui nu-i este lene… „Inima Moldovei” cere stoparea stoarcerii de bani de la oameni

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Rusia denunță loviturile americane asupra siturilor nucleare din Iran și oferă sprijin diplomatic

    23 iunie 2025

    Suveranismul moldovenesc: capcana electorală a Rusiei

    23 iunie 2025

    Tensiuni în creștere: Iranul promite ripostă după loviturile americane asupra siturilor nucleare

    23 iunie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Anca Dragu: Cooperarea cu CEF susține concret transformarea BNM

    23 iunie 2025

    …

    POLITICĂ

    Trei ani de candidat la UE: Ce urmează pentru Moldova?

    23 iunie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Blocul „Victorie” a marcat cea de-a 84-a aniversare de la începutul Marelui Război pentru Apărarea Patriei prin acțiuni comemorative de amploare și apeluri la apărarea adevărului istoric

    23 iunie 2025

    …

    GEOPOLITICA

    Rusia denunță loviturile americane asupra siturilor nucleare din Iran și oferă sprijin diplomatic

    23 iunie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Socialiștii acuză presiuni externe: protest la CEC și apel pentru reformă electorală

    23 iunie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.