Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » România devine primul partener comercial al Republicii Moldova
    AUTORITĂȚI

    România devine primul partener comercial al Republicii Moldova

    27 februarie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    România a devenit primul partener comercial al Republicii Moldova, devansând cu mult Federaţia Rusă şi alte state partenere ale Republicii Moldova, dar şi primul investitor „străin” cu peste 400 de milioane de euro, a declarat, marţi, ambasadorul Republicii Moldova în România, Victor Chirilă.

    „Republica Moldova a semnat în 2014 acordul de asociere în Uniunea Europeană (UE). De asemenea, a semnat şi acordul de liber schimb comprehensiv şi aprofundat cu UE. Din acel moment, pe durata a 10 ani, comerţul nostru cu România s-a triplat, de la un miliard de euro la trei miliarde de euro. Aceste două acorduri, printre multiple sale prevederi, are şi una foarte importantă pentru statele noastre: aderarea Republicii Moldova la piaţa economică unică a Uniunii Europene.

    În termeni reali, acest lucru înseamnă integrarea economică cu România, cu piaţa economică României, respectiv crearea unei pieţe economice, unice, comune între Republica Moldova şi România. Şi acest lucru se întâmplă. Cifrele comerciale demonstrează acest lucru. România a devenit astăzi primul partener comercial al Republicii Moldova, devansând cu mult, cu foarte mult, Federaţia Rusă şi alte state partenere ale Republicii Moldova”, a precizat Victor Chirilă, la Ziua Oportunităţilor de Afaceri dedicată colaborării comercial – economice dintre România şi Republica Moldova, potrivit sursei citate.

    Acesta a afirmat că România a investit peste 400 de milioane de euro în Republica Moldova, în timp ce în România investiţiile moldoveneşti au depăşit 80 de milioane de euro.

    „România este şi primul investitor, în ghilimele, străin în Republica Moldova. Peste 400 de milioane de euro, companiile, investitori privaţi din România au investit în Republica Moldova, dar acest lucru se întâmplă şi invers din Republica Moldova în România. 

    Până în prezent, investitorii din Republica Moldova au investit, conform datelor oficiale, peste 80 de milioane de euro. Dacă avem în vedere faptul că mulţi cetăţeni din Republica Moldova îşi înregistrează firmele şi activităţile lor aici, în România, în baza paşaportului românesc, putem spune că această sumă este mult mai mare”, a spus ambasadorul.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleAcuzații de simboluri naziste: Activiștii „Haiducii” denunță marșul din 24 februarie în fața Procuraturii Generale!
    Next Article Ceban: Guvernarea PAS toate instituțiile statului în interese personale și de partid

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    România trimite echipamente speciale în Moldova pentru combaterea poluării râului Nistru

    13 martie 2026

    Capricornii sunt cei mai aventurieri, iar Scorpionii nu călătoresc niciodată singuri. Wizz Air a analizat comportamentul pasagerilor în funcție de zodie

    13 martie 2026

    Deputata MAN, Olga Ursu cere deblocarea legii privind parcările: Avizul Guvernului este acordat selectiv

    12 martie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Curtea Constituțională va analiza sesizările opoziției privind reducerea pragului de vot pentru comisiile de evaluare externă

    13 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Presa israeliană: Mojtaba Khamenei ar fi în comă după un atac aerian, potrivit unor surse din Teheran

    13 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Presiune birocratică de nesuportat”: Victoria Furtună, mesaj după vizita în piețele din sudul țării

    13 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Reforma justiției, pusă sub semnul întrebării: opoziția solicită implicarea partenerilor externi

    13 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Alertă extremă în județul Tulcea: populația avertizată să se adăpostească din cauza riscului de obiecte căzute din spațiul aerian

    13 martie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.