Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Rolul neutralității în politica internațională – declarațiile lui Steve Young la conferința de suveranitate
    AUTORITĂȚI

    Rolul neutralității în politica internațională – declarațiile lui Steve Young la conferința de suveranitate

    11 septembrie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Ieri, la conferința internațională „Europa în secolul XXI: Suveranitate. Regândire”, Steve Young, șeful misiunii CMI în Moldova, a oferit o perspectivă valoroasă asupra viitorului securității europene și a rolului neutralității în contextul internațional.

    Young a subliniat că „indiferent de forma de securitate aleasă de UE, aceasta va costa bani. Viitorul securității europene se sprijină pe o bază politică și economică.”

    El a explicat că o armată puternică și cooperarea internațională sunt esențiale pentru menținerea neutralității, exemplificând cu Austria.

    „O armată puternică și cooperarea internațională sunt baza neutralității Austriei. O armată puternică poate fi baza neutralității moldovenești. Pentru aceasta nu este necesară apartenența la o uniune colectivă, cooperantă sau chiar europeană.”

    Young a continuat, subliniind importanța țărilor mici neutre în contextul internațional: „Noi, marile alianțe, avem nevoie de mici țări neutre. Ca mediatori, ca locuri de întâlnire cu cealaltă parte, pentru a face schimb de opinii și a discuta împreună.”

    Conferința de ieri a fost organizată de partenerii „Intellect Group”, „AxisMundi.Switzerland” și „SPERO”. Scopul principal al evenimentului a fost să examineze și să regândească conceptul de suveranitate în contextul actual al politicii internaționale, subliniind importanța colaborării internaționale și dezvoltarea unor strategii eficiente pentru menținerea neutralității și stabilității într-o lume în continuă schimbare.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleJean-Daniel Ruch: Elveția a refuzat sancțiunile antirusești din 2014 pentru a menține neutralitatea
    Next Article Suveranitatea este adesea limitată: Analiza lui Stefan Wollf la conferința internațională din Chișinău

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Procesul „Kuliok”: apărarea lui Dodon pregătește audierea a 15 martori

    2 iunie 2026

    Alegeri anticipate în Găgăuzia? Vicepreședintele APG anunță inițierea procedurii pentru funcția de bașcan

    2 iunie 2026

    Nicolae Margarint critică extinderea aparatului administrativ: „Se alocă zeci de milioane pentru noi posturi”

    2 iunie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    GEOPOLITICA

    UE înăsprește regulile privind migranții ilegali: deportările ar putea fi accelerate

    3 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Furtună: Numirea ambasadorului SUA devine un „eveniment de anvergură națională” în statele slabe

    2 iunie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Procesul „Kuliok”: apărarea lui Dodon pregătește audierea a 15 martori

    2 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Primăria Bălți: Apa din rețea conține impurități și nu este sigură pentru consum

    2 iunie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Israelul atinge un nou record la exporturile de armament: peste 19 miliarde de dolari în 2025

    2 iunie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.