Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Republica Moldova și Canada negociază un acord în domeniul securității sociale
    AUTORITĂȚI

    Republica Moldova și Canada negociază un acord în domeniul securității sociale

    17 septembrie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Pensii stabilite în ambele state și mai multe garanții sociale. Republica Moldova și Canada negociază un acord în domeniul securității sociale. O primă rundă de discuții are loc la Ottawa, în perioada 16-20 septembrie.

    În cadrul negocierilor participă reprezentanții autorităților de resort din Canada, precum și ai Ministerului Muncii și Protecției Sociale, Ministerului Afacerilor Externe, Casei Naționale de Asigurări Sociale, Consiliului Național pentru Determinarea Dizabilității și Capacității de Muncă.

    Potrivit CNAS, în cadrul negocierilor urmează a fi abordate atât chestiunile de ordin tehnic și juridic de adaptare a prevederilor acordului la legislațiile naționale, cât și instrumentele de punere în aplicare a acestuia.

    Proiectul acordului prevede că lucrătorii migranți din cele două state, care desfășoară sau au desfășurat o activitate legală de muncă în calitate de salariați, lucrători independenți sau lucrători detașați, domiciliați pe teritoriul statelor contractante, vor putea beneficia de pensii pentru limită de vârstă, pensii de dizabilitate cauzată de afecțiuni generale, pensii și indemnizații de dizabilitate în urma accidentelor de muncă sau cauzată de boli profesionale, precum și pensii de urmaș.

    Casa Națională de Asigurări Sociale aplică acorduri în domeniul securității sociale cu 16 state, acestea fiind bazate pe principiul proporționalității. Este vorba despre acorduri cu România, Portugalia, Bulgaria, Marele Ducat de Luxemburg, Austria, Estonia, Cehia, Polonia, Ungaria, Belgia, Lituania, Germania, Turcia, Belarus, Grecia și Italia.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleAgricultorii din sudul țării protestează și cer demisia ministrului Vladimir Bolea
    Next Article UE își propune să instruiască alte 15.000 de soldați ucraineani până la sfârșitul anului

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    13 magistrați au depus documentele pentru evaluarea externă în cauze de corupție

    27 februarie 2026

    Produse „Made in Moldova” în sectoarele orașului: Primăria invită cetățenii la târgurile micilor antreprenori

    27 februarie 2026

    Primarul și viceprimarul Durlești, vizați într-un dosar de escrocherie cu terenuri publice

    27 februarie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Peste 140 de ucraineni au obținut cetățenia Republicii Moldova după începutul războiului

    27 februarie 2026

    …

    POLITICĂ

    Judecătoarea Lilia Lupașco contestă actul ANI privind presupusa avere nejustificată

    27 februarie 2026

    …

    POLITICĂ

    Investigație: doi cetățeni cu dublă cetățenie, suspectați de implicare în politica moldovenească

    27 februarie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    SUA și China cer evacuarea personalului și cetățenilor din regiune, după escaladarea tensiunilor cu Iranul

    27 februarie 2026

    …

    POLITICĂ

    Procesul privind declararea organizației „Eurasia” drept extremistă, amânat la Curtea de Apel Centru

    27 februarie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.