Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Republica Moldova împrumută 40 de milioane de dolari
    AUTORITĂȚI

    Republica Moldova împrumută 40 de milioane de dolari

    9 octombrie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Republica Moldova urmează să împrumute de la Banca Mondială 40 de milioane de dolari, echivalentul a 37,4 milioane de euro, pentru implementarea Proiectului de susținere a managementului riscurilor de dezastre. Acordul de împrumut a fost aprobat miercuri, 9 octombrie, de Guvern și conține cinci clauze, patru anexe și un apendice.

    Potrivit proiectului aprobat de Executiv, cea mai mare parte a împrumutului, de 29,5 milioane de dolari, va fi folosită pentru investiții și consolidare instituțională.

    Alte 6,5 milioane de dolari vor fi folosite pentru îmbunătățirea Serviciilor Hidrometeorologice, prin consolidarea rețelelor de monitorizare și producerea capacității de prognoză și avertizare.

    Pentru politici, reglementare și reducerea riscurilor infrastructurii critice și rezistenței fiscale vor fi folosite 2,5 milioane de dolari din împrumut, iar 1,5 milioane de dolari vor fi folosite pentru salarizarea consultanților.

    Maturitatea împrumutului este de 30 ani, inclusiv perioada de grație de cinci ani. Rambursarea urmează a fi efectuată semianual, iar rata dobânzii este variabilă. Comisionul de angajament constituie 0,25%, calculat din suma nedebursată, iar comisionul unic va fi de 0,25%, calculat din suma împrumutului.

    Termenul de implementare a Proiectului este de cinci ani, iar data de încheiere este 30 septembrie 2029. Acordul respectiv să fie ratificat de Parlament.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleCandidatul la șefia Marelui Stat Major își declară averea și interesele
    Next Article 270 de cazuri de COVID-19 au fost confirmate săptămâna trecută

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    O arteră importantă a capitalei se modernizează: șoseaua Muncești este reabilitată pe mai multe tronsoane

    7 august 2026

    Strada Burebista a intrat în etapa de modernizare: lucrări de amploare între bd. Dacia și str. Sarmizegetusa

    7 august 2026

    Mai multe accese pietonale din zona străzii Alba-Iulia sunt amenajate în cadrul lucrărilor de reabilitare

    7 august 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    O arteră importantă a capitalei se modernizează: șoseaua Muncești este reabilitată pe mai multe tronsoane

    7 august 2026

    …

    POLITICĂ

    Premierul le cere moldovenilor plecați peste hotare să revină cu idei și experiență pentru dezvoltarea țării

    7 august 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Peste 2,3 milioane de angajați britanici, reprezentați de sindicate, cer încetarea escaladării din Orientul Mijlociu

    7 august 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Strada Burebista a intrat în etapa de modernizare: lucrări de amploare între bd. Dacia și str. Sarmizegetusa

    7 august 2026

    …

    POLITICĂ

    Maia Sandu critică amânarea alegerilor din Găgăuzia: „Oamenii au nevoie de Adunare Populară”

    7 august 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.