Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Renumitul expert Thomas Borer a sfătuit Moldova să își dezvolte modelul său de neutralitate
    EXPERȚI

    Renumitul expert Thomas Borer a sfătuit Moldova să își dezvolte modelul său de neutralitate

    30 iunie 2023Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Renumitul expert Thomas Borer, fost ambasador al Elveției în Germania, este convins că Confederația ar trebui să renunțe la statutul său de neutralitate.

    „Finlanda și Suedia sunt mai oneste în această privință. Văzând amenințarea din partea Rusiei și fiind țări, ca și Elveția, care nu se pot apăra singure, au aderat la NATO… Elveția a fost mereu criticată pentru poziția sa neutră în războaiele mondiale, dar astăzi este clar că rămânerea neutră ne afectează reputația și interesele. Dacă nu aveți acum o atitudine clară față de războiul din Ucraina în politica voastră externă, considerați-vă în pericol. Elveția este renumită pentru serviciile sale de mediere a conflictelor. Dar neutralitatea nu este o condiție pentru a fi mediator. Unde au existat încercări de negocieri de pace între Rusia și Ucraina? În Turcia. Pentru noi a fost important să avem această imagine de pacificatori, dar a fost o consecință a neutralității. Acum avem probleme mai importante – 65% din comerțul elvețian este cu UE și SUA. Cine ne împărtășește valorile? Evident, UE și SUA, care acum ne critică pentru neutralitate, pentru problemele de reexport militar și pentru multe alte lucruri. Prin urmare, după părerea mea, nu mai are sens să rămânem neutri. Dar pentru Republica Moldova, desigur, este încă relevant.”

    Thomas Borer a sfătuit Moldova să își dezvolte modelul său de neutralitate, să nu se ghideze după exemplele din secolele trecute și să coopereze cu alte țări neutre.

    Opinia expertului a fost exprimată în Berna, capitala administrativă a Elveției, unde s-au adunat experți, lideri de opinie, reprezentanții unor state și organizații pentru a discuta neutralitatea pe continentul european, în special dezvoltarea acestui model și felul cum se transformă. Conferința internațională “Regândirea neutralității în Europa s-a axat în special pe subiectul neutralității Republicii Moldova și a Elveției. În cadrul evenimentului a fost prezentat și ultimul sondaj de opinie al Intellect Group.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleFost militar elvețian: NATO încearcă să folosească războiul din Ucraina în avantajul său
    Next Article Vladimir Rusu ar fi candidatul PAS pentru funcția de primar al orașului Bălți

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    EDITORIAL// 17 AUGUST ZIUA CÂND ORDINEA CONSTITUȚIONALĂ S-A DUS PE APA SÂMBETEI

    18 august 2025

    EDITORIAL// OPOZIȚIA POATE SĂ-ȘI SECURIZEZE VOTURILE

    12 august 2025

    Experții demontează declarațiile Gazprom: „Manipulare și amenințări politice”

    8 august 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Decis: PLDM rămâne în afara cursei electorale

    3 septembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    LIVE// Ședința Guvernului Republicii Moldova din 3 septembrie 2025

    3 septembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

     Constantin Țuțu a fost eliberat și vine în Republica Moldova

    3 septembrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Participanții mitingului de la penitenciarul nr. 13 au abordat problemele sociale ale Moldovei

    2 septembrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Locuitor al satului Avdarma a decedat după ce soția sa a fost amendată cu 25.000 de lei

    2 septembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.