Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Renato Usatîi: Datoria crește, Moldova se scufundă, PAS se pregătește de alegeri!
    AUTORITĂȚI

    Renato Usatîi: Datoria crește, Moldova se scufundă, PAS se pregătește de alegeri!

    7 aprilie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Premierul Dorin Recean a mințit cetățenii, atunci când a spus că datoria de stat nu va fi pusă de umerii cetățenilor, ci va fi rambursată de Guvern. Despre aceasta a scris președintele Partidului Nostru, Renato Usatîi, după ce majoritatea PAS din Parlament a votat modificările la bugetul de stat, prin care deficitul crește până la aproape 18 miliarde de lei.

    „Încă câteva miliarde adăugate la gaura bugetară, care va fi acoperită din credite externe contractate pentru pomeni electorale în prag de alegeri. Culmea cinismului este că premierul Dorin Recean a mințit cetățenii spunând că această datorie nu va fi întoarsă de oameni, ci de Guvern. De parcă Guvernul ar avea un buget propriu, alimentat din donațiile membrilor PAS, și nu din taxele și impozitele muncite de fiecare cetățean al Republicii Moldova! Cu cât mai mare este gaura bugetară, cu atât mai adâncă va fi prăbușirea PAS la alegerile parlamentare”, a declarat Renato Usatîi.

    Președintele Partidului Nostru a reiterat că țara are nevoie de un guvern tehnocrat, alcătuit din profesioniști adevărați, indiferent de culoarea politică, un guvern care să lucreze doar pentru Moldova.

    Rectificările la buget, pe care Guvernul PAS le face în ajunul alegerilor parlamentare, prevăd creșterea împrumuturilor externe cu aproximativ 6,4 miliarde de lei față de suma aprobată în bugetul pentru anul 2025.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleMihai Popșoi: Uniunea Europeană reprezintă o oportunitate economică și un viitor prosper pentru Moldova
    Next Article Filat: „Sandu și PAS trebuie scoși de la guvernare”

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Sondaj: Peste 83% dintre cetățeni dau vina pe guvernanți, nu pe crizele externe

    1 aprilie 2026

    Victoria Furtună avertizează: „Energia nu este un subiect ideologic, ci o necesitate absolută pentru supraviețuirea economică”

    1 aprilie 2026

    Starea de urgență în energetică ar putea fi ridicată: Guvernul analizează revenirea la regim normal

    1 aprilie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Sondaj: Peste 83% dintre cetățeni dau vina pe guvernanți, nu pe crizele externe

    1 aprilie 2026

    …

    POLITICĂ

    Diana Tacu: „Regretăm politizarea avariilor în timp ce echipele intervin în teren”

    1 aprilie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Victoria Furtună avertizează: „Energia nu este un subiect ideologic, ci o necesitate absolută pentru supraviețuirea economică”

    1 aprilie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Ciocniri între studenți și poliție la Belgrad, în timpul protestelor legate de perchezițiile de la Universitate

    1 aprilie 2026

    …

    POLITICĂ

    Mesaj tranșant al lui Ion Ceban după deciziile de la Președinție, Parlament și Guvern

    1 aprilie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.