Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Renato Usatîi: Cinismul guvernării – milioane de pâini sociale pentru nevoiași pierdute în goana după profit pentru „Franzeluța”
    POLITICĂ

    Renato Usatîi: Cinismul guvernării – milioane de pâini sociale pentru nevoiași pierdute în goana după profit pentru „Franzeluța”

    10 martie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Guvernarea PAS se laudă că a făcut bani pe pâine, ceea ce este un cinism total. Declarația a fost făcută de președintele Partidului Nostru, Renato Usatîi, în cadrul emisiunii „Puterea e în adevăr”.
    Reacția vine după ce deputatul PAS Radu Marian a anunțat pe rețele de socializare că „Franzeluța” a înregistrat în 2024 cel mai mare profit din ultimii 20 de ani.
    „Franzeluța fiind un obiectiv strategic, fiind o întreprindere de stat care zilnic livrează pâine la oameni și voi vă lăudați de acest profit pe seama oamenilor? Aceștia sunt bani scoși din buzunarul cetățenilor. O adevărată realizare era dacă din acest câștig se produceau milioane de pâini sociale pentru cei nevoiași. Dar să te lauzi că ai făcut bani pe pâinea oamenilor este un cinism total”, a declarat Renato Usatîi.
    Președintele Partidului Nostru a amintit cum în 2024 a dezvăluit o schemă pusă la cale prin intermediul companiei „Franzeluța”, dar atunci nimeni nu a reacționat la ilegalități: „De ce nu au reacționat anul trecut când am demonstrat că „Franzeluța” era impusă să cumpere gazul scump vândut de Spînu, fiind interzisă achiziția de la companii private la prețuri mai mici? Am calculat atunci – puteau fi economisiți milioane de lei, bani care puteau fi cheltuiți pentru mai multă pâine socială”.
    Actuala guvernare joacă pe speranțele și pe sărăcia oamenilor, doar ca să mai fie votați încă o dată la alegerile parlamentare din 2025, spune Renato Usatîi. „Actuala guvernare nu este capabilă să rezolve nici măcar probleme minore ale țării, nemaivorbind despre proiecte importante precum modernizarea infrastructurii, acordarea de pâine socială, deschiderea farmaciilor și magazinelor sociale de stat în fiecare raion, unde oamenii să poată cumpăra produse esențiale fără adaos comercial. Ei ne promit să ne ducă în Europa, dar nu sunt în stare să realizeze nici cel mai mic proiect concret”, a declarat președintele Partidului Nostru.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleTrump, oficiali ruși și ucraineni se întâlnesc în Arabia Saudită
    Next Article Vlad Kulminski despre strategia „ReArm Europe”: Fezabilă pe termen lung, dar nu pe termen scurt

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Recean: „Justiția nu mai are scuze – Plahotniuc trebuie extrădat și adus sub arest”

    17 septembrie 2025

    „Pro‑Europa versus influența Kremlinului”: Blocul Împreună cere unitate și responsabilitate politică

    17 septembrie 2025

    Igor Grosu: Parlamentul deschis spre o cooperare mai amplă cu Uniunea Europeană

    17 septembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Recean: „Justiția nu mai are scuze – Plahotniuc trebuie extrădat și adus sub arest”

    17 septembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Renato Usatîi: Pentru a mă șantaja, guvernarea a dat indicații Curții de Apel Chișinău să amâne ședința de judecată după alegerile parlamentare

    17 septembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Irina Vlah – reacție la hotărârea CEC: O vom contesta. E motivată politic

    17 septembrie 2025

    …

    GEOPOLITICA

    Lavrov: Europa nu are ce căuta la masa negocierilor pentru Ucraina

    17 septembrie 2025

    …

    GEOPOLITICA

    Sebastien Lecornu restrânge privilegiile ex‑prim‑miniștrilor în Franța: se elimină beneficiile pe viață

    17 septembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.