Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Renato Usatîi: Alegerile parlamentare trebuie să aibă loc pe 27 iulie, pentru a putea să evităm o nouă criză energetică iarna viitoare
    AUTORITĂȚI

    Renato Usatîi: Alegerile parlamentare trebuie să aibă loc pe 27 iulie, pentru a putea să evităm o nouă criză energetică iarna viitoare

    30 ianuarie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Alegerile parlamentare trebuie să aibă loc pe 27 iulie, cea mai apropiată dată pentru organizarea scrutinului. De această părere este președintele Partidului Nostru, Renato Usatîi. Liderul PN a declarat în cadrul unui interviu pentru Newsmaker că acest lucru va permite evitarea unor noi crize și rezolvarea din timp a unor probleme importante de ordin social și economic.

    „Acum jumătatea de an, spuneam că autoritățile aveau două opțiuni la stabilirea datei alegerilor parlamentare. Prima – să le organizeze imediat după alegerile prezidențiale, folosind așa-numitul efect al victoriei Maiei Sandu și efectuând toate modificările necesare în Codul Electoral. A doua – să stabilească alegerile pentru 18 septembrie sau 5 octombrie, adică pentru data cât mai târziu posibilă. Totuși, din punct de vedere juridic, cea mai apropiată și optimă dată pentru alegerile parlamentare este duminica, 27 iulie. De ce toată opoziția trebuie să insiste asupra acestei date și de ce autoritățile trebuie să accepte? Organizarea alegerilor pe 27 iulie va permite validarea mandatelor deputaților la începutul lunii august, formarea unui guvern până la sfârșitul lunii și demararea rapidă a pregătirilor pentru perioada de iarnă 2025–2026. Acest lucru va permite evitarea problemelor actuale în domeniul energetic, în sectorul social și în alte domenii, inclusiv indexarea pensiilor nu de la 1 aprilie, ci de la 1 ianuarie”, a explicat Renato Usatîi.

    În cazul în care alegerile parlamentare vor fi organizate toamna, acest fapt va duce la tergiversarea formării guvernului până în noiembrie, ceea ce ar putea duce din nou la o criză în sectorul energetic, la probleme cu plățile sociale și cu alte domenii vitale, a precizat Renato Usatîi.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticlePutin anunță că e gata de pace, dar nu va sta la masă cu Zelenski
    Next Article Igor Dodon: „În Moldova s-a format o castă nouă – oligarhii ONG-iști”

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Chișinău: asfaltări și plombări pe mai multe trasee, inclusiv drumul Bîc–Bubuieci

    26 mai 2026

    Program extins de vară pentru copii în Chișinău: peste 1.300 vor beneficia de gratuitate

    26 mai 2026

    Forța Fermierilor anunță protest: solicită rambursarea integrală a accizelor la motorină

    26 mai 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    GEOPOLITICA

    Spionaj în plin război: adolescent din Kiev, suspectat că lucra pentru serviciile ruse

    26 mai 2026

    …

    POLITICĂ

    Critici dure la adresa reformei teritoriale: „nu trebuie făcute uniri forțate între localități”

    26 mai 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Scandal politic la București: ministrul Culturii își dă demisia în urma unui audio compromițător

    26 mai 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Iranul reacționează dur după atacurile americane: „SUA nu vor mai un avea refugiu sigur în regiune”

    26 mai 2026

    …

    POLITICĂ

    Ion Ceban cere transparență totală în reforma administrației publice locale și implicarea factorilor de decizie

    26 mai 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.