Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Regina Apostolova cere Ministerului Mediului măsuri urgente pentru salvarea pădurilor Moldovei
    POLITICĂ

    Regina Apostolova cere Ministerului Mediului măsuri urgente pentru salvarea pădurilor Moldovei

    21 martie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    În cadrul ședinței de ieri a Parlamentului, a izbucnit o discuție aprinsă privind problema protejării pădurilor din Moldova. Deputatul blocului „Victorie”, Regina Apostolova, a criticat răspunsurile oferite de ministrul Mediului, acuzând instituția de inacțiune și de încercarea de a evita responsabilitatea.

    Apostolova i-a adresat ministrului o serie de întrebări concrete: care este suprafața reală a fondului forestier, cum s-a modificat aceasta în ultimii 5 ani și, mai ales, ce măsuri sunt întreprinse pentru combaterea defrișărilor ilegale. Un motiv de indignare l-a constituit cifra prezentată de ministru — doar 11% din teritoriul țării este acoperit cu păduri. „În țările europene, dacă acest indicator nu depășește 13%, este considerat o situație gravă”, a subliniat Apostolova.

    Răspunzând criticilor, ministrul a declarat că „se lucrează”, invocând concedierea a 20 de angajați din domeniul silvic pentru corupție și sancționarea altor 143 de persoane. Totuși, Apostolova a considerat acest răspuns insuficient. Ea a pus sub semnul întrebării eficiența măsurilor luate de minister, menționând că îndemnurile de a participa la campanii de plantare a arborilor nu sunt suficiente în contextul defrișărilor ilegale care continuă.

    Regina Apostolova a cerut ministerului să prezinte date concrete și să elaboreze măsuri reale pentru protejarea fondului forestier. Deputata a asigurat că nu va abandona acest subiect și că va insista în continuare asupra responsabilizării celor vinovați.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleGherasimov în discuție cu ministra Austriei: Vom continua să cooperăm
    Next Article PAS a respins fără motive veritabile inițiativa „Victorie” de a investiga finanțarea din partea USAID

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Tot mai mulți părinți susțin necesitatea grupelor cu program prelungit în școli

    1 mai 2026

    Transnistria își menține cheltuielile pentru structurile de forță în ciuda scăderii veniturilor bugetare

    1 mai 2026

    Șeful SIS: Alexandru Balan a plecat de bunăvoie în Belarus, nu a fost extrădat

    1 mai 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Interlop moldovean, vizat de extrădare în România: decizia autorităților ruse, contestată

    1 mai 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Furtună: Moldova are nevoie de instituții puternice, nu de retorică geopolitică

    1 mai 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Ministrul Energiei promovează integrarea Moldovei în coridoarele energetice europene

    1 mai 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Raport de evaluare: fostul adjunct al Veronicăi Dragalin nu promovează testul de integritate

    1 mai 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    SIS: Nina Popova ar avea legături directe cu armata rusă și era vizată într-o anchetă în R. Moldova

    1 mai 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.