Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Refuzul de a include bașcana în guvern
    POLITICĂ

    Refuzul de a include bașcana în guvern

    19 februarie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Daniel Vodă, purtătorul de cuvânt al Guvernului Republicii Moldova, a explicat recent că refuzul de a include bașcana din Găgăuzia în noul Guvern nu este o decizie de ordin politic, ci o măsură care ține cont de prevederile legale ale țării. Acesta a declarat că acest refuz nu trebuie interpretat ca o acțiune de natură politică, ci ca o decizie bazată pe respectarea normelor legale.

    Refuzul se referă în mod special la faptul că există suspiciuni de nereguli și acuzații de fraudă electorală care au apărut în urma alegerilor din Găgăuzia. Potrivit lui Vodă, aceste acuzații sunt deosebit de grave și trebuie investigate corespunzător înainte ca orice persoană implicată să fie adusă într-o poziție oficială de conducere la nivelul Guvernului.

    De asemenea, purtătorul de cuvânt al Guvernului a menționat că situația din UTA Găgăuzia este una sensibilă, iar în prezent există tensiuni politice legate de autonomia acestei regiuni. Aceste tensiuni sunt accentuate de interesele externe, inclusiv influențele Federației Ruse care se simt în unele dintre acțiunile politice din Găgăuzia. În contextul actual, Guvernul consideră că o astfel de decizie trebuie să fie una transparentă și în concordanță cu interesele naționale, iar integritatea instituțiilor publice trebuie să primeze.

    Mai mult, Vodă a subliniat că refuzul de a numi bașcana în Guvern este o măsură care vizează nu doar respectarea legii, dar și protejarea statului de posibilele provocări interne și externe. Premierul a adăugat că este necesar ca orice acuzație de fraudă electorală să fie luată în serios, iar soluționarea acestora trebuie să fie făcută prin intermediul instanțelor de judecată și nu prin soluții politice rapide, care ar putea pune în pericol stabilitatea guvernamentală.

    În ciuda acestui refuz, Daniel Vodă a reafirmat că Guvernul va continua să susțină dezvoltarea UTA Găgăuzia prin programe de investiții, în special în domeniul infrastructurii și al modernizării regiunii. Acesta a menționat că se va pune un accent deosebit pe proiectele care vizează îmbunătățirea condițiilor de viață ale cetățenilor din Găgăuzia, în scopul de a reduce disparitățile economice și sociale între această regiune și alte zone ale țării.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleCentrul Rus de Cultură din Chișinău rămâne activ, dar autoritățile moldovenești pregătesc un proiect de denunțare a acordului bilateral
    Next Article Protestul partidului Inima Moldovei în fața CEC: refuzul de a organiza referendumul pe neutralitate

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Programul sprijină domenii diverse: HoReCa, IT, producție artizanală și soluții bazate pe inteligență artificială

    11 noiembrie 2025

    Centrul de Sănătate Cricova – un model de servicii medicale moderne pentru peste 9.000 de pacienți

    11 noiembrie 2025

    Nu doar pe hârtie: Moldova are nevoie de soluții reale și rapide

    10 noiembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Ion Ceban a prezentat raportul de doi ani de activitate în cel de-al doilea mandat de primar al municipiului Chișinău

    15 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Volodimir Zelenski merge într-o vizită în Franța

    14 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Stela Onuțu renunță la mandatul de deputat pentru a rămâne primar al orașului Glodeni: „Este nevoie să fii acolo unde oamenii cred în tine!”

    14 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Încă opt deputați părăsesc Parlamentul

    14 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Președintele Adunării Populare a Găgăuziei și-a dat demisia

    14 noiembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.