Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Recean: În câteva luni, nodul rutier din preajma orașului Bălți va fi complet deschis circulației
    POLITICĂ

    Recean: În câteva luni, nodul rutier din preajma orașului Bălți va fi complet deschis circulației

    7 august 2023Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Lucrările de reabilitare a nodului rutier de la Bălți trebuiau să fie executate în 18 luni, însă durează deja ani de zile. Acest lucru este un exemplu clasic de cum planificăm, implementăm și finanțăm prost. Declarațiile au fost făcute de premierul Republicii Moldova, Dorin Recean, într-o publicație de pe Facebook.

    „Lucrările de construcție a nodului rutier din preajma orașului Bălți durează ani de zile. Am discutat cu șeful de șantier problemele legate de durata execuțiilor. Împreună cu echipa de la MIDR ne vom asigura că, în câteva luni, nodul rutier va fi complet deschis circulației”, a scris Recean.

    Administrația de Stat a Drumurilor a anunțat în primăvara anului 2023 că lucrările de reparație a nodului rutier din preajma municipiului Bălți au un progres de execuție de circa 80%.

    Contractul pentru efectuarea lucrărilor a fost semnat în iunie 2019, adică aproape patru ani în urmă, iar „Poduri-Prim” SRL are ca acționari pe Veaceslav Ţerna – 60% și Natalia Rostovskaya – 40%, în asociere cu firmele Rutador și Ecotehlider.

    Tot ASD a anunțat că antreprenorul și-a asumat obligația să finalizeze integral lucrările contractuale în anul 2022.

    De atunci au trecut 16 luni, iar gradul de execuție este de 80%, respectiv avansează cu doar un procent pe lună. ASD nu dezvăluie motivele pentru care lucrările se mișcă atât de lent.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleNichituș: Ion Ceban poate câștiga alegerile locale din primul tur
    Next Article 8 morți și 67 de răniți dubă bombardarea orașului Pokrovsk

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Încă 27 de start-upuri primesc finanțare municipală prin programul „START-UP pentru TINERI ȘI MIGRANȚI”

    19 decembrie 2025

    Cooperarea moldo‑britanică, discutată de Gavrilița cu ambasadoarea Regatului Unit

    19 decembrie 2025

    Primăria Chișinău modernizează liceele: sport, confort și siguranță pentru elevi

    19 decembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Vladimir Putin recunoaște că este din nou îndrăgostit

    19 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Grădinița „Spicușor” din Ciocana, modernizată și reabilitată energetic

    19 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Peste 10.000 de persoane au semnat o petiție pentru salarii mai mari în educație

    19 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Alertă de securitate: cum trebuie să reacționeze populația în cazul dronelor

    19 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    VIDEO// Salariile profesorilor, ignorate de guvernare în bugetul 2026. Alexandr Berlinschii: Mesajul PAS către profesori este clar – „Bani nu sunt, dar voi țineți-vă”!

    19 decembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.