Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Recean: E necesară schimbarea abordării problemelor geopolitice
    GEOPOLITICA

    Recean: E necesară schimbarea abordării problemelor geopolitice

    26 iulie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Consilierul prezidenţial pentru securitate, Dorin Recean, consideră că este necesară schimbarea abordării problemelor geopolitice în Republica Moldova.

    El a vorbit despre acest lucru, marţi, în cadrul prezentării studiului „Ameninţări la adresa securităţii Republicii Moldova pe termen scurt şi mediu”.

    El menţionează că discuţiile geopolitice din Moldova au o abordare tranzitorie – unii spun că trebuie să fim cu Occidentul, să ne integrăm în UE, pentru că de acolo vor veni mulţi bani, sunt salarii şi pensii mari, alţii spun că noi trebuie să fim împreună cu Orientul – pentru că vor exista gaze mai ieftine, pieţe pentru produse agricole.

    Potrivit consilierului, această abordare domină nu numai în societate, dar şi în mediul academic, iar aici sunt necesare schimbări fundamentale, pentru a ne concentra asupra ameninţărilor reale.

    „Trebuie să ne schimbăm abordarea. Să explicăm că alegerea între est şi vest nu înseamnă neapărat conflict.

    Proiectele NATO nu înseamnă neapărat ceva conflictual. NATO se ocupă de dezvoltarea instituţiilor, de problemele administraţiei publice şi de mediu.

    Ceea ce ţine de un stat cu instituţii stabile, care poate asigura prosperitatea cetăţenilor săi”, a spus Recean, menţionând că societatea moldovenească păstrează în continuare idei despre NATO create în timpurile sovietice.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleLaudelor celor de la guvernare cu Satul European, doar vorbe la microfon. Ceban: Cum jumătate din localitățile au rămas fără finanțare. Acolo nu vor fi Sate Europene – le închidem?
    Next Article Guvernul a anunțat concurs pentru Premiul Național 2022

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Israel blochează descărcarea unei nave cu cereale despre care Ucraina spune că ar fi fost furate din teritorii ocupate de Rusia

    1 mai 2026

    Leul românesc, la minimul ultimilor 20 de ani: cursul euro urcă la 5,14 pe fondul crizei politice

    30 aprilie 2026

    Strâmtoarea Ormuz, redenumită „Strâmtoarea Trump” într-o postare virală

    30 aprilie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Interlop moldovean, vizat de extrădare în România: decizia autorităților ruse, contestată

    1 mai 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Furtună: Moldova are nevoie de instituții puternice, nu de retorică geopolitică

    1 mai 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Ministrul Energiei promovează integrarea Moldovei în coridoarele energetice europene

    1 mai 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Raport de evaluare: fostul adjunct al Veronicăi Dragalin nu promovează testul de integritate

    1 mai 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    SIS: Nina Popova ar avea legături directe cu armata rusă și era vizată într-o anchetă în R. Moldova

    1 mai 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.