Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Rebelii Houthi atacă din nou – Un vas aparținând Greciei a fost lovit de rachete
    GEOPOLITICA

    Rebelii Houthi atacă din nou – Un vas aparținând Greciei a fost lovit de rachete

    12 februarie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Firma britanică de securitate maritimă Ambrey spune că un vrachier, aflat sub pavilionul Insulelor Marshall, deținut de Grecia, a fost vizat de rachete în două incidente separate în două minute în timp ce tranzita prin strâmtoarea Bab al-Mandab.

    Se pare că bulkerul a fost lovit și a suferit daune fizice pe partea tribord, adaugă Ambrey.

    Ambrey a raportat pentru prima dată că transportatorul a văzut un proiectil în apropierea navei la 23 de mile marine nord-est de Khor Angar din Djibouti și la 40 de mile marine sud-vest de orașul-port Mokha din Yemen la Marea Roșie.

    Atacurile rebelilor Hothi

    Houthii din Yemen au atacat rutele maritime din Marea Roșie, ca parte a răspunsului lor la campania Israelului împotriva teroriștilor palestinieni, care sunt – la fel ca houthii – sprijiniți de Iran.

    Atacurile Houthi au determinat SUA și Marea Britanie să lanseze valuri de lovituri în zonele controlate de rebeli din Yemen.

    Cine sunt rebelii Houthi

    Mișcarea Houthi, cunoscută oficial sub numele de Ansar Allah este o organizație politică și militară islamistă șiită care a apărut din Yemen în anii 1990. Este alcătuită în principal din Zaidi Shia, conducerea lor omonimă fiind extrasă în mare parte din tribul Houthi.

    Sub conducerea liderului religios Zaidi Hussein al-Houthi, Houthii au apărut ca o mișcare de opoziție față de președintele Yemenului, Ali Abdullah Saleh, pe care l-au acuzat de corupție și fiind susținut de Arabia Saudită și Statele Unite. În 2003, influențați de organizația politică și militară șiită libaneză Hezbollah, Houthii și-au adoptat sloganul oficial împotriva Statelor Unite, Israelului și evreilor. Al-Houthi a fost ucis de armata yemenită la Saada în 2004, declanșând insurgența Houthi, după ce a rezistat ordinului lui Saleh de arestare.De atunci, mișcarea a fost condusă în mare parte de fratele său Abdul-Malik al-Houthi

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleTragedie în sectorul Botanica al Capitalei: Un bărbat a căzut în gol de la etajul 16 al unui bloc
    Next Article Noul comandant al armatei ucrainene are o reputație de ‘măcelar’

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Operatorii ucraineni surprinși de stocurile de arme dintr-un depozit din vestul Rusiei

    25 februarie 2026

    Emisarul SUA Steve Witkoff se va întâlni la Geneva cu oficialul ucrainean Rustem Umerov pentru discuții de pace

    25 februarie 2026

    Trump vrea pace în Ucraina până pe 4 iulie 2026, dar negocierile rămân blocate

    24 februarie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Mihai Popșoi discută la ONU despre drepturile omului și candidatura Moldovei în Consiliul ONU

    25 februarie 2026

    …

    POLITICĂ

    Vlad Plahotniuc susține că nu există probe în dosarul în care este acuzat de organizarea unei grupări criminale și escrocherii

    25 februarie 2026

    …

    POLITICĂ

    Adrian Radu, fost consilier al lui Plahotniuc, explică cum a fost filmat momentul predării banilor lui Dodon

    25 februarie 2026

    …

    Șapte moldoveni judecați în Franța pentru graffiti cu tematică legată de războiul din Ucraina

    25 februarie 2026

    …

    POLITICĂ

    Primării mai puternice și servicii mai bune: Guvernul continuă consultările pentru reforma APL

    25 februarie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.