Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Reacția lui Mihai Popșoi la întrebările despre conflictul transnistrean și numirea ambasadorului ucrainean
    AUTORITĂȚI

    Reacția lui Mihai Popșoi la întrebările despre conflictul transnistrean și numirea ambasadorului ucrainean

    16 aprilie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Astăzi, 15 aprilie, au început lucrările sesiunii de primăvară a Adunării Parlamentare a Consiliului Europei, unde ministrul Afacerilor Externe al Republicii Moldova, Mihai Popșoi, a ținut un discurs în cadrul sesiunii plenare.

    În discursul său, Popșoi a vorbit despre reformele realizate de partidul de guvernământ și despre „succesele și realizările strălucite” ale regimului de la guvernare în această direcție. În discursul său, ministrul a vorbit și despre războiul din Ucraina, informând despre asistența acordată refugiaților.

    De asemenea, Popșoi a abordat și problema reglementării conflictului transnistrean, vorbind despre numeroasele încălcări ale drepturilor omului în regiunea nerecunoscută.

    Bineînțeles, ministrul a dedicat o parte din discursul său și „parcursului european” al Republicii Moldova, menționând „contribuția istorică” a actualelor autorități moldovenești la acest proces.

    El nu a lăsat deoparte nici problema referendumului constituțional, care este planificat să aibă loc simultan cu alegerile prezidențiale din toamna acestui an.

    Deputatul ucrainean Oleksiy Goncharenko i-a adresat o întrebare lui Popșoi:

    „Nu credeți că a sosit momentul să se rezolve conflictul transnistrean, fără a exclude calea militară de soluționare a acestuia?”.

    Apoi, un deputat din Bundestag din partea Partidului de Stânga, Andrei Hunco, i-a adresat ministrului Afacerilor Externe din Republica Moldova o întrebare referitoare la numirea unui nou ambasador ucrainean în Republica Moldova.

    „Cum apreciați numirea de către Ucraina a domnului Danilov, fost secretar al Consiliului Național de Securitate și Apărare, în calitate de ambasador în Republica Moldova, care a declarat în repetate rânduri necesitatea unei soluții militare la problema transnistreană? Excludeți un astfel de scenariu?”, l-a întrebat Hunco.

    Ca răspuns la întrebarea pusă, Mihai Popșoi a declarat: „Nu am avut nici o reacție:

    „Avem relații de bună vecinătate cu Ucraina și salutăm numirea domnului Danilov în calitate de ambasador în țara noastră. În ceea ce privește conflictul transnistrean, repet că noi susținem soluționarea acestei probleme doar pe cale pașnică”.

    Vă reamintim că fostul secretar al Consiliului Național de Securitate și Apărare al Ucrainei, Oleksiy Danilov, care l-a înlocuit pe Marco Shevchenko, a fost numit recent în funcția de noul ambasador al Ucrainei în Republica Moldova.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleInfracțiune la Chișinău: Grupul care fabrica acte false pentru muncitori, trimis în fața justiției
    Next Article Inspectoratul General pentru Migrație: Peste 23.000 de ucraineni beneficiază de protecție temporară în Chișinău

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Munteanu: Nu avem nevoie urgentă de bani, dar un program cu FMI ne-ar întări credibilitatea

    5 decembrie 2025

    Bostan răspunde criticilor: atacurile la adresa mea sunt din invidie și frustrări personale

    5 decembrie 2025

    Mureșan: Regiunea transnistreană nu oprește drumul Moldovei spre Uniunea Europeană

    5 decembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Procesul pentru moartea minorului de la Boldurești bate pasul pe loc: judecătorii acceptă cererea de amânare a lui Ciochină

    5 decembrie 2025

    …

    POLITICĂ

    LIVE// Magia Crăciunului în PMAN: cel mai mare Târg de sărbători și luminițe festive în oraș

    5 decembrie 2025

    …

    POLITICĂ

    Deputată socialistă: PAS ameninţă libertatea de exprimare în Parlament

    5 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Diaspora din SUA poate obține acte biometrice direct la Ambasada Moldovei

    5 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Moldova şi China deschid noi piste economice: discuţii de cooperare şi susţinere a reintegrării

    5 decembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.