Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Reacția dură a ministrului Infrastructurii față de greva transportatorilor: Sancțiuni pentru cei care nu ies la traseu
    AUTORITĂȚI

    Reacția dură a ministrului Infrastructurii față de greva transportatorilor: Sancțiuni pentru cei care nu ies la traseu

    22 februarie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    „Este inacceptabil ca transportatorii să își suspende activitatea, chiar și pentru trei zile”, susține ministrul Infrastructurii Andrei Spînu. Mai mult, oficialul spune că cei care nu vor ieși la traseu riscă să fie sancționați.

    „Sincer, nici până acum nu am înțeles care sunt nemulțumirile acestei asociații. Eu ce am auzit este că ei vor ca situația în transport să rămână la fel, să nu facă rutele, să nu dea bilete călătorilor, să nu îmbunătățească parcul de microbuze, (…) nu vor aparate de casă. (…) Este inacceptabil ca să fie suspendată activitatea, iar șoferii să nu iasă la traseu. Îi îndemn să asigure oamenii cu transport. Vom interveni cu ANTA, inclusiv cu sancțiuni, dacă va fi nevoie”, a declarat ministrul Andrei Spînu.

    Cu o reacție în acest sens a venit președintele Asociației Patronală a Operatorilor de Transport Auto (APOTA), Oleg Alexa. Potrivit lui, ministerul condus de Andrei Spînu promovează legi care contravin celor europene.

    „Avem patru cerințe – programele de transport național să fie formate așa cum prevede Regulamentului Uniunii Europene, liberalizarea transportului internațional, legislația în domeniul activității autogărilor, iar sistemul de fiscalizare să fie ca în România, care a dat termen rezonabil pentru aplicarea obligatorie a aparatele de marcat electronice fiscale, să fie totul treptat. (…) Toate aceste patru cerințe sunt inspirate din legile Uniunii Europene, dar (…) ministerul a promovat reguli care contravin celor europene”, a precizat Oleg Alexa, președintele Asociația Patronală a Operatorilor de Transport Auto (APOTA).

    Asociația Patronală a Operatorilor de Transport Auto (APOTA) a anunțat că în perioada 27-29 februarie curent vor fi sistate rutele reglate raionale și interraionale, în semn de protest.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleProbleme și soluții: Ian Lisnevschi dezvăluie vulnerabilitățile și perspectivele opoziției moldovenești
    Next Article Ion Ceban condamnă distrugerea bunurilor municipale: Să prețuim eforturile de amenajare a orașului

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Maia Sandu a retras cetățenia Republicii Moldova pentru cinci ofițeri din structuri transnistrene

    25 mai 2026

    Ion Ceban: spațiile publice trebuie să rămână sigure pentru copii și familii

    25 mai 2026

    Ion Ceban: vor fi create mii de parcări noi în Chișinău în acest an

    25 mai 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Ion Ceban: „Indiferent de rezultate, important este drumul pe care îl alegeți mai departe”

    25 mai 2026

    …

    GEOPOLITICA

    NATO sub presiune: Germania cere 90 de miliarde de euro suplimentari pentru Ucraina

    25 mai 2026

    …

    POLITICĂ

    Stoianoglo critică extinderea aparatului de stat: „Armata de funcționari crește”

    25 mai 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Parlamentar suedez: Transnistria nu este „conflict înghețat”, ci instrument activ de influență al Rusiei

    25 mai 2026

    …

    ACTUALITATE

    Maia Sandu a retras cetățenia Republicii Moldova pentru cinci ofițeri din structuri transnistrene

    25 mai 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.