Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Reacția CEC la acuzațiile Primăriei Chișinău: Interpretări eronate
    POLITICĂ

    Reacția CEC la acuzațiile Primăriei Chișinău: Interpretări eronate

    7 august 2023Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    După acuzațiile din partea primăriei Chișinău, în legătură cu „Regulamentul buclucaș și cu multe neclarități”, reprezentanții Comisiei Electorale Centrale au venit cu mai multe precizări.

    Anterior, conducerea primăriei Capitalei a declarat că toate comunicatele, informațiile de interes public de la Primăria Chișinău, dar și de la celelalte 896 de primării din țară, trebuie să fie consultate mai întâi cu CEC, apoi date spre publicare.

    Prin urmare, CEC a emis un comunicat de presă la acest subiect.

    „Date fiind unele interpretări eronate ce au apărut în spațiul public, Comisia Electorală Centrală (CEC) comunică despre condițiile de difuzare a mesajelor de interes public în perioada electorală. În conformitate cu prevederile art.17 alin. (2) a Legii nr.62/2022 cu privire la  publicitate „în perioada electorală a alegerilor generale sunt difuzate doar mesajele de interes public aprobate de Comisia Electorală Centrală”. În context, începând cu data de 7 august curent și până în ziua în care rezultatele alegerilor vor fi confirmate de către organele competente, furnizorii de servicii media, difuzorii și distribuitorii de publicitate vor fi în drept să difuzeze doar mesaje de interes public aprobate, în mod regulamentar, de către CEC”, se arată în comunicatul de presă.

    Totodată, reprezentanții CEC informează că mesajul de interes public este o formă de publicitate ce are ca obiect promovarea obiectivelor stabilite la art.12 din Legea nr.62/2022 cu privire la publicitate, iar în context electoral ce au ca obiect promovarea valorilor democratice, a democrației participative, informarea cetățenilor cu privire la alegeri și/sau referendumuri în perioadele electorale, în conformitate cu legislația electorală, precum și cu privire la modul de exercitare de către cetățeni a drepturilor politice și electorale.

    „Toate mesajele de interes public care vor fi aprobate de CEC urmează a fi publicate pe pagina web oficială a instituției www.cec.md, la rubrica „Alegeri locale generale 2023””, mai anunță CEC.

    Știri.md amintește că perioada electorală pentru alegerile locale generale începe astăzi, 7 august, iar startul campaniei electorale va fi dat pe 6 octombrie.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticlePavel Voicu: Unicul partener pe care-l poate avea PSRM în campania electorală pentru Bălți sunt oamenii, locuitorii municipiului
    Next Article Promo-LEX, despre noutățile Codului electoral pentru alegerile locale

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Gaik Vartanean: Evaluările internaționale indică o scădere a calității democrației în Moldova

    9 aprilie 2026

    Voluntarii și elevii implicați în salubrizarea capitalei, recompensați de municipalitate

    9 aprilie 2026

    Partidul Nostru propune restituirea accizelor la carburanți pentru agricultori

    9 aprilie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Slujba de Înviere de la Catedrala Mitropolitană va fi transmisă online de Primăria Chișinău

    9 aprilie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    România alocă 56 de milioane de euro pentru preluarea participației BERD la Portul Giurgiulești

    9 aprilie 2026

    …

    POLITICĂ

    Gaik Vartanean: Evaluările internaționale indică o scădere a calității democrației în Moldova

    9 aprilie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Igor Grosu: Alegerile din Găgăuzia trebuie organizate în acest an, fără noi amânări

    9 aprilie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Netanyahu: Israelul va lovi Hezbollah „oriunde va fi necesar” în contextul intensificării atacurilor din Liban

    9 aprilie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.