Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Râul Nistru nu va face față celei de-a patra turbine
    POLITICĂ

    Râul Nistru nu va face față celei de-a patra turbine

    20 septembrie 2021Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Doctorul în științe ecologicem Elena Zubcova a declarat pentru Accent TV că locuitorii din satul Talmaza, spre exemplu, în ultimii ani „asistă” la uscarea albiei vechi a Nistrului, numită popular „Nistrul chior”. Chiar și așa, în toți acești ani, a continuat construcția mai multor hidrocentrale, iar odată cu lansarea celei de-a patra turbine, problema salvării Nistrului este cea mai importantă în negocierile cu Kievul, transmite a-tv.md.

    „Noi vedem în Nistru o apă limpede, curată. Dar,totuși, de ce dacă apa este atât de limpede, pe malul din regiunea Naslavcea nu vezi un pescar. Nu-l vezi, pentru că peștele este mort”, opinează Elena Zubcova, doctor-habilitat în științe biologice, profesor, Institutul de Zoologie, AȘM

    Menționăm că potrivit specialistului, pentru a putea funcționa la capacitate maximă, hidrocentralele au nevoie de o cantitate impunătoare de apă, care deja nu mai este în râu. O singură turbină are nevoie de un volum de 240-280 metri cubi pe secundă. Iar, debitul apei râului Nistru pe sectorul Naslavcea variază între cifrele sus menționate. Chiar dacă impactul negativ asupra fluviului este evident, ucrainenii nu se opresc aici. Până la finele 2024-2026, ei și-au propus ridicarea a încă două stații de hidroacumulare –  la Novodnestrovsk și Konevsk. 

    „Acest document trebuie modificat, așa încât în țară să intre apa. Moldova trebuie să ceară acest lucru, iar ucrainenii, la rândul lor, ar trebuie să se oprească. Nistrul nu va face față celei de-a patra turbin”, susține expertul.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleMocanu acuză doi jurnaliști de la Europa Liberă că ar fi KGB-iști
    Next Article Ne așteaptă scumpiri în lanț, spun experții (VIDEO)

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Stadion multifuncțional în Cricova: Competitii, antrenamente și sănătate pentru comunitate

    4 decembrie 2025

    Ambasadorul Ucrainei: „Demilitarizarea Transnistriei — primul pas spre o soluționare reală a conflictului”

    3 decembrie 2025

    Peste 22 000 de persoane cu dizabilități în evidența municipalității

    3 decembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Modernizare totală în Chișinău: curți și străzi transformate pentru locuitori

    5 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Munteanu: Nu avem nevoie urgentă de bani, dar un program cu FMI ne-ar întări credibilitatea

    5 decembrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Bostan răspunde criticilor: atacurile la adresa mea sunt din invidie și frustrări personale

    5 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Mureșan: Regiunea transnistreană nu oprește drumul Moldovei spre Uniunea Europeană

    5 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Ion Ceban avertizează: restrângerea intervențiilor deputaților, un pas spre autoritarism?

    5 decembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.