Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Raid israelian în Cisiordania: Patru palestinieni uciși, printre care și un minor de 14 ani
    GEOPOLITICA

    Raid israelian în Cisiordania: Patru palestinieni uciși, printre care și un minor de 14 ani

    6 august 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Cel puţin patru palestinieni au fost ucişi, unul dintre ei în vârstă de 14 ani, iar alţi şapte au fost răniţi în noaptea de luni spre marţi într-un raid israelian în oraşul Aqabah din nordul Cisiordaniei ocupate.

    În afara minorului de 14 ani, în confruntări şi-au pierdut viaţa doi tineri de 19 ani şi un bărbat de 36 de ani.

    Din cei şapte răniţi, doi sunt în stare critică, potrivit autorităţilor palestiniene.

    Conform agenţiei oficiale de ştiri palestiniene Wafa, forţele israeliene au deschis focul în apropierea Spitalului Guvernamental Turc din Tubas, la sud de oraşul Aqabah, unde au fost transferate persoanele rănite în raid. În acest incident, minorul de 14 ani, identificat drept Bilal Izz al Din Sawafta, a murit.

    Armata israeliană a declarat pentru EFE că „studiază informaţiile”, dar nu a oferit detalii despre operaţiune.

    Potrivit Wafa, raidul a început când unităţi speciale ale armatei israeliene au înconjurat o casă din Aqabah, ceea ce a dus la ciocniri cu tinerii din zonă.

    Potrivit Asociaţiei prizonierilor palestinieni din oraşul Tubas, forţele au arestat un rezident într-una din casele asediate. 

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleIrina Vlah: Maia Sandu nu a îndeplinit niciuna dintre cele cinci promisiuni electorale
    Next Article Doi străini încercau să transporte 16 ucraineni într-un frigider cu carne spre R.Moldova

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Reacția Kievului după atacul din Galați: Ucraina promite sprijin României

    29 mai 2026

    România expulzează consulul rus de la Constanța și închide consulatul după incidentul cu dronă la Galați

    29 mai 2026

    Premierul interimar Ilie Bolojan își scurtează vizita la Chișinău și cere revenirea de urgență în România, după incidentul cu dronă de la Galați

    29 mai 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Evghenia Guțul își pierde mandatul de bașcan al Găgăuziei după menținerea condamnării de 7 ani la Curtea de Apel

    29 mai 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Reacția Kievului după atacul din Galați: Ucraina promite sprijin României

    29 mai 2026

    …

    POLITICĂ

    Ungaria refuză în continuare trimiterea de arme Ucrainei și condiționează sprijinul pentru aderarea la UE

    29 mai 2026

    …

    GEOPOLITICA

    România expulzează consulul rus de la Constanța și închide consulatul după incidentul cu dronă la Galați

    29 mai 2026

    …

    ACTUALITATE

    Controverse în Consiliul Municipal Chișinău: numirea Svetlanei Dogotaru în funcția de viceprimar contestată de PAS

    29 mai 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.