Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » R. Moldova a semnat un contract pentru acces la gaze naturale cu Bulgaria
    POLITICĂ

    R. Moldova a semnat un contract pentru acces la gaze naturale cu Bulgaria

    27 octombrie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Energocom și Bulgartransgaz au semnat un contract pentru acces alternativ la gaze naturale. Despre aceasta a anunțat președinta Maia Sandu, care susține o conferință de presă comună cu președintele Republicii Bulgaria, Rumen Radev, aflat într-o vizită oficială în Republica Moldova. 

    „Trecem prin cea mai gravă criză energetică, și nu mai avem dubii că resursele energetice sunt utilizate de Rusia ca arme ca să ne submineze statul și fragila noastră democrație. Salut semnarea contractului dintre Energocom și Bulgartransgaz. Accesul la surse alternative de energie ne va consolida independența energetică și ne va ajuta să fim mai rezilienți din acest punct de vedere. Suntem recunoscători pentru sprijinul oferit de Bulgaria”, a declarat Maia Sandu.

    De asemenea, șefa statului și-a exprimat dorința pentru extinderea cooperării moldo-bulgară în domeniile economice, precum și cooperarea mai strânsă în domeniul cultural și educațional.

    Menționăm că, contractul a fost semnat de către directorul executiv al „Bulgartransgaz” Vladimir Malinov și directorul general interimar al „Energocom” Vadim Bînzari.

    TV8 amintește că pe 20 octombrie, Energocom a mai cumpărat 18 milioane metri cubi de gaze naturale pentru stocare. În total, Republica Moldova are 81,5 milioane metri cubi de gaze achiziționate. Anunțul a fost făcut, astăzi, 21 octombrie, de către vicepremierul Andrei Spînu.

    Energocom a achiziționat 10 milioane de metri cubi de gaze naturale la prețul de 94,95 euro per Megawatt, adică 997 de euro per 1.000 de metri cubi. Gazele vor fi stocate în depozitele subterane din Ucraina și vor fi utilizate de Republica Moldova în cazul limitării sau a întreruperii livrărilor de gaze naturale de către SAP Gazprom. Anunțul a fost făcut joi, 20 octombrie, de către ministrul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale, Andrei Spînu.

    Aceasta este prima achiziție de gaze naturale în cadrul Proiectului „Securitatea Furnizării Gazelor Naturale”.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleLa Tiraspol va avea loc o întrunire în formatul „1+1”
    Next Article Un deputat, găsit mort la domiciliul său

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Fraudele prin call-centere, în vizorul SUA: Usatîi anunță că va furniza informații autorităților americane

    27 iulie 2026

    Alegerile din Găgăuzia ar putea avea reguli noi: Parlamentul propune crearea unui Consiliu Electoral Central al regiunii

    27 iulie 2026

    Liderul PNM, susținut financiar de colegii de partid: Galbur declară donații de peste jumătate de milion de lei

    27 iulie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Ion Ceban: „O reformă care vizează fiecare copil s-a votat fără o discuție serioasă”

    27 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Fraudele prin call-centere, în vizorul SUA: Usatîi anunță că va furniza informații autorităților americane

    27 iulie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    România expulzează un diplomat rus după ce trei drone rusești au fost doborâte pe teritoriul țării

    27 iulie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Ceban acuză Guvernul de lipsă de strategie după noile scumpiri la gaz

    27 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Alegerile din Găgăuzia ar putea avea reguli noi: Parlamentul propune crearea unui Consiliu Electoral Central al regiunii

    27 iulie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.