Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » R. Moldova a semnat cu alte țări declarația privind călătoria afganilor
    AUTORITĂȚI

    R. Moldova a semnat cu alte țări declarația privind călătoria afganilor

    2 septembrie 2021Niciun comentariu
    Women with their children try to get inside Hamid Karzai International Airport in Kabul, Afghanistan August 16, 2021. REUTERS/Stringer NO RESALES. NO ARCHIVES
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Moldova a semnat Declarația privind garanțiile de călătorie în caz de evacuare a persoanelor din Afganistan. Declarația a fost semnată de aproape 100 de țări. Potrivit unui comunicat de presă al Departamentului de Stat al SUA, semnatarii declarației vor face tot ce este posibil ca cetățenii precum și rezidenții din Afganistan să poată circula liber.

    „Ne angajăm să ne asigurăm că toţi cetăţenii, rezidenţi, angajaţi, afgani, care au lucrat cu noi şi care sunt în pericol, să poată cotinua să meargă liber spre destinaţii în afara Afganistanului. Vom continua să oferim documente care permit plecarea unor afgani şi avem angajamentul talibanilor că vor putea călători spre ţările noastre. Luăm în considerare declaraţiile publice ale talibanilor care confirmă această înţelegere”, se arată în declaraţie.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleExpert în sănătate: După numărul cazurilor de COVID-19 din ultimele zile, intrăm în codul roşu de alertă emidemiologică
    Next Article Deputații Blocului Comuniștilor și Socialiștilor cer revenirea la 9 ministere, în loc de 13

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Stoianoglo: Reformele actuale pot bloca Moldova în clusterul 1 al negocierilor de aderare la UE

    17 iunie 2026

    Guvernul întărește lupta împotriva spălării banilor: reguli noi și certificare obligatorie pentru specialiști

    17 iunie 2026

    Stocuri obligatorii de gaze pentru regiunea transnistreană: proiect nou în Parlament

    17 iunie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Zi agitată la Parlament: MAN anunță protest și conferință de presă pe 18 iunie

    17 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Victoria Furtună: aproape jumătate dintre moldoveni se gândesc să plece din țară, pe fondul crizei sociale

    17 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Balul Absolvenților 2026 îl are ca invitat principal pe DJ Vanotek, într-un spectacol în aer liber la Chișinău

    17 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Sondaj: 67% dintre ucraineni cred că țara va avea un alt președinte după războiul cu Rusia, în creștere față de 2023

    17 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Buiucani: teren modern de joacă și zonă de fitness, amenajate pe strada Alba Iulia

    17 iunie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.