Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Putin: Rusia creează o „zonă de securitate” în nordul Ucrainei
    GEOPOLITICA

    Putin: Rusia creează o „zonă de securitate” în nordul Ucrainei

    23 mai 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Președintele rus Vladimir Putin a anunțat joi că armata rusă a început implementarea unei „zone de securitate” de-a lungul graniței cu Ucraina, vizând în special regiunile Sumî și Harkov din nordul țării vecine. Declarațiile au fost făcute în cadrul unei reuniuni guvernamentale, fiind preluate de agențiile EFE și Unian.

    „Am spus deja că a fost luată decizia de a crea o zonă de securitate necesară de-a lungul graniței. Forțele noastre armate îndeplinesc acum această misiune”, a afirmat liderul de la Kremlin. Acesta a justificat inițiativa prin necesitatea protejării regiunilor rusești de frontieră – Kursk, Briansk și Belgorod – despre care a spus că sunt frecvent ținta atacurilor ucrainene, inclusiv cu drone.

    Putin a acuzat Kievul că folosește „metode teroriste” și că atacă infrastructura civilă, ceea ce ar fi dus la suspendarea temporară a zborurilor pe principalele aeroporturi din Moscova în ultimele zile.

    Zona de securitate ar include operațiuni de deminare, neutralizarea proiectilelor neexplodate și eliminarea ascunzătorilor cu arme. Deși forțele ruse au reluat ofensiva terestră în nord-estul Ucrainei, analiștii militari consideră că orașele Sumî și Harkov nu sunt, deocamdată, în pericol direct.

    Putin a reiterat că Rusia va continua să extindă această zonă tampon dacă atacurile ucrainene asupra teritoriului rus persistă. Anunțul vine la scurt timp după o conversație telefonică cu fostul președinte american Donald Trump, în cadrul căreia Putin a propus o „foaie de parcurs” pentru o posibilă soluționare pașnică a conflictului.

    Între timp, potrivit expertului militar ucrainean Serghei Grabski, Rusia ar avea implicate între 80 și 90% din trupele sale terestre în războiul din Ucraina, ceea ce sugerează că intensitatea luptelor va rămâne constantă în perioada următoare.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleChina vrea o alianță economică cu Franța împotriva protecționismului american
    Next Article Ministerul Justiției a depus o nouă cerere de extrădare a lui Platon

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Fostul premier al Georgiei, Irakli Garibașvili, condamnat la cinci ani de închisoare

    13 ianuarie 2026

    Guvernul iranian a declarat trei zile de doliu național

    12 ianuarie 2026

    Franţa şi Germania acuză SUA că se îndepărtează de aliaţi şi distrug ordinea mondială

    9 ianuarie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    În Ucraina a fost prelungită legea marțială și mobilizarea

    14 ianuarie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Guvernul va finanța elaborarea Planurilor urbanistice generale pentru 293 de localități din țară

    14 ianuarie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Rada Supremă din Ucraina l-a demis pe Denis Șmihal din funcția de ministru al Apărării

    14 ianuarie 2026

    …

    ACTUALITATE

    MAE nu a fost deocamdată informat despre interdicția aplicată de Kiev pentru Dulgher

    14 ianuarie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Șefa statului, Maia Sandu, comandantul suprem al Armatei Naționale, a mers într-o vizită de inspectare a lucrărilor de construcție a unei noi unități militare

    14 ianuarie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.