Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Putin escaladează conflictul: Zelenski cere reacție internațională fermă împotriva agresiunii Rusiei
    GEOPOLITICA

    Putin escaladează conflictul: Zelenski cere reacție internațională fermă împotriva agresiunii Rusiei

    22 noiembrie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Președintele ucrainean Vladimir Zelenski a reacționat la declarațiile președintelui rus Vladimir Putin privind utilizarea unei noi rachete balistice de către Rusia împotriva Ucrainei, subliniind că aceasta reprezintă un pas clar spre escaladarea războiului.

    Zelenski a descris atacul ca fiind o dovadă suplimentară că Rusia nu dorește pace, evidențiind totodată că utilizarea acestei rachete este o încălcare flagrantă a dreptului internațional și o agresiune împotriva unui oraș ucrainean.

    „Astăzi, Putin a recunoscut că a făcut deja al doilea pas spre escaladarea războiului în acest an. A fost utilizată o nouă rachetă balistică. Putin a lovit orașul nostru, Dnipro, unul dintre cele mai mari orașe din Ucraina”, a spus Zelenski într-un mesaj video postat pe rețelele de socializare.

    Liderul ucrainean a subliniat că Rusia nu doar că continuă războiul de peste o mie de zile, dar și folosește toate mijloacele pentru a-l escalada, inclusiv prin implicarea Coreei de Nord cu un contingent de cel puțin 11.000 de soldați. Zelenski a insistat că Ucraina are dreptul de a se apăra, iar utilizarea de către țara sa a armelor cu rază lungă de acțiune este perfect legală, conform dreptului internațional.

    „Putin nu doar că face războiul mai lung, dar continuă să-și bată joc de cei care cer cu adevărat pace”, a afirmat Zelenski, adăugând că lumea trebuie să reacționeze mai ferm la acțiunile Rusiei.

    „Dacă nu există o reacție puternică la acțiunile Rusiei, Putin va crede că poate continua fără nicio consecință”.

    În încheiere, președintele ucrainean a făcut apel la comunitatea internațională să aplice presiune asupra Rusiei pentru a forța un „adevărat proces de pace”, care poate fi realizat doar prin utilizarea puterii. Zelenski a avertizat că fără o reacție fermă, războiul ar putea continua cu atacuri și destabilizare nu doar împotriva Ucrainei, ci și la nivel global.

    „Trebuie ca Putin să simtă costul ambițiilor sale bolnave. Trebuie să reacționăm. Trebuie să presăm. Trebuie să forțăm Rusia la o pace adevărată, care este posibilă doar prin putere. Altfel, vor continua loviturile, amenințările și destabilizarea rusească, și nu doar împotriva Ucrainei”.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleRecean îndeamnă cetățenii moldoveni cu dublă cetățenie să participe activ la alegerile prezidențiale din România
    Next Article Putin anunță lansarea rachetei „Oreșnik” asupra Ucrainei

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Belarus și Rusia desfășoară exerciții militare care includ simularea utilizării armelor nucleare tactice

    18 mai 2026

    Președintele Ungariei respinge apelurile la demisie: „Nu există nicio bază constituțională”

    18 mai 2026

    SUA reimpune sancțiunile asupra petrolului rusesc: India și China nu mai pot importa țiței pe cale maritimă

    18 mai 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Ion Ceban respinge acuzațiile fostei viceprimare Irina Gutnic și acuză o campanie politică împotriva sa

    18 mai 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Belarus și Rusia desfășoară exerciții militare care includ simularea utilizării armelor nucleare tactice

    18 mai 2026

    …

    ACTUALITATE

    Primarul din Bălți sesizează Procuratura Generală în cazul apei poluate din rețeaua publică

    18 mai 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Președintele Ungariei respinge apelurile la demisie: „Nu există nicio bază constituțională”

    18 mai 2026

    …

    ACTUALITATE

    „Cum este posibil?” Usatîi reacționează la incidentul soldat cu moartea unui adolescent în Cahul

    18 mai 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.