Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Putin anunță că e gata de pace, dar nu va sta la masă cu Zelenski
    AUTORITĂȚI

    Putin anunță că e gata de pace, dar nu va sta la masă cu Zelenski

    30 ianuarie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Președintele rus a mai dat asigurări că războiul se va încheia în „două luni” fără ajutorul militar din partea aliaților occidentali ai Ucrainei.

    Președintele rus Vladimir Putin a declarat că țara sa este pregătită să negocieze pentru a pune capăt conflictului din Ucraina, respingând în același timp discuțiile directe cu omologul său ucrainean Volodimir Zelenski și a spus că nu vede nicio „voință” din partea Kievului. Liderul rus a asigurat într-un interviu la televiziunea de stat că luptele se vor opri în mai puțin de „două luni”, dacă s-ar termina ajutorul occidental pentru Kiev, lucru de care se teme Ucraina. Ideea negocierilor dintre Moscova și Kiev a fost menționată din ce în ce mai des în ultimele luni de ambele părți, precum și de aliații respectivi, dar în prezent nu există indicii că se va concretiza, relatează Le Figaro.

    Revenirea la Casa Albă a lui Donald Trump, care își proclamă intenția de a pune capăt rapid conflictului, a relansat totuși aceste discuții, Ucraina temându-se că Statele Unite își vor reduce drastic ajutorul. Dacă Volodimir Zelenski „dorește să participe la negocieri, voi alege oamenii care vor conduce aceste negocieri”, a spus Vladimir Putin marți, sugerând că nu va lua parte el însuși la acest scenariu. Volodimir Zelenski este „ilegitim” , a insistat el, repetând un element de limbaj foarte des folosit de autoritățile ruse.

    Mandatul lui Volodimir Zelenski a expirat, dar legea ucraineană interzice organizarea oricăror alegeri atât timp cât rămâne în vigoare legea marțială, decretată la începutul ofensivei ruse din februarie 2022. Președintele rus a adăugat că orice negocieri ar fi, de asemenea, „ilegitime” dacă ar avea loc acum, invocând un decret al lui Volodimir Zelenski care, în octombrie 2022, a exclus orice negocieri cât timp Vladimir Putin este la putere. Stăpânul Kremlinului a considerat totuși că ar fi posibil să se găsească „un mijloc legal” pentru a purta discuții, dacă Kievul ar dori. „Pentru moment, nu vedem o asemenea dorință”, a asigurat el.

    Totuşi, el a afirmat că acest conflict se va încheia foarte repede fără ajutorul occidental. „Nu vor rezista o lună, dacă se epuizează banii și, în general, muniția. Totul s-ar termina într-o lună și jumătate sau două luni”, a spus el. Săptămâna trecută, Vladimir Putin a declarat că este pregătit pentru „negocieri privind problemele ucrainene” cu Donald Trump. Cei doi lideri au menționat dorința de a discuta, în special despre Ucraina, dar încă nu a fost stabilită o dată.

    Joc în doi? Trump și Putin?

    O conversație între Donald Trump și Vladimir Putin planificată de mult, dar încă nerealizată, este văzută ca  un pas important. Pozițiile lui Donald Trump sunt greu de definit în această etapă. Țara sa este principalul susținător militar al Ucrainei și a criticat de mai multe ori acest ajutor, dar recent a amenințat și Moscova cu mai multe sancțiuni pentru neîncheierea unui acord cu Kievul. Ucraina se teme că va fi împinsă la masa negocierilor într-o poziție nefavorabilă, pentru că are probleme pe front, și să fie nevoită să-și cedeze teritoriile ocupate de Rusia.

    Volodimir Zelenski, multă vreme ostil oricăror negocieri cu Moscova, a evocat recent această posibilitate, dar cu condiția unor garanții solide de securitate pentru țara sa din partea Occidentului. Moscova insistă că orice potențial acord pentru a pune capăt conflictului din Ucraina trebuie să țină cont de aceste „realități de pe teren”. Kremlinul, la rândul său, cere în esență capitularea Ucrainei, renunţarea acesteia la aderarea la NATO și ca Rusia să păstreze teritoriile ucrainene pentru care a pretins anexarea.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleLIVE// Ședința Parlamentului Republicii Moldova din 30 ianuarie 2025
    Next Article Renato Usatîi: Alegerile parlamentare trebuie să aibă loc pe 27 iulie, pentru a putea să evităm o nouă criză energetică iarna viitoare

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    „Codul galben” de alertă teroristă rămâne în vigoare în Transnistria până la sfârșitul lui octombrie

    28 august 2026

    Ceban: „Toată vara au discutat, au isterizat despre criza apei și criza energiei. Prin minune, undeva ele au dispărut”

    28 august 2026

    Olga Ursu: „Pentru independență trebuie să luptăm în fiecare zi”

    27 august 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Modernizare pe strada Studenților: proiectul prevede și lărgirea carosabilului pentru fluidizarea traficului

    28 august 2026

    …

    POLITICĂ

    Nicușor Dan convoacă partidele la consultări. Eugen Tomac, vehiculat din nou pentru funcția de premier

    28 august 2026

    …

    POLITICĂ

    Gimnaziul „Gh. Malarciuc” din Vatra, modernizat înainte de noul an școlar

    28 august 2026

    …

    POLITICĂ

    Doi membri ai Partidului „Șor”, acuzați că au acceptat și dirijat milioane de lei pentru finanțarea formațiunii

    28 august 2026

    …

    POLITICĂ

    Angela Cutasevici: Șefii noilor Agenții Teritoriale pentru Educație riscă să fie numiți politic

    28 august 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

    politics.md
    Administrează consimțământul

    Utilizăm cookie-uri și tehnologii similare pentru a asigura funcționarea corectă a site-ului, pentru a analiza traficul, a îmbunătăți conținutul și, după caz, pentru afișarea și măsurarea publicității. Puteți alege ce categorii de cookie-uri neesențiale permiteți.

    Funcționale Mereu activ
    Stocarea tehnică sau accesul este strict necesară în scopul legitim de a permite utilizarea unui anumit serviciu cerut în mod explicit de către un abonat sau un utilizator sau în scopul exclusiv de a executa transmiterea unei comunicări printr-o rețea de comunicații electronice.
    Preferințe
    Stocarea tehnică sau accesul este necesară în scop legitim pentru stocarea preferințelor care nu sunt cerute de abonat sau utilizator.
    Statistici
    Stocarea tehnică sau accesul care sunt utilizate exclusiv în scopuri statistice. Stocarea tehnică sau accesul care sunt utilizate exclusiv în scopuri statistice anonime. Fără o citație, conformitatea voluntară din partea Furnizorului tău de servicii de internet sau înregistrările suplimentare de la o terță parte, informațiile stocate sau preluate numai în acest scop nu pot fi utilizate de obicei pentru a te identifica.
    Marketing
    Stocarea tehnică sau accesul este necesară pentru a crea profiluri de utilizator la care trimitem publicitate sau pentru a urmări utilizatorul pe un site web sau pe mai multe site-uri web în scopuri de marketing similare.
    • Administrează opțiunile
    • Administrează serviciile
    • Administrează vânzătorii {vendor_count}
    • Citește mai multe despre aceste scopuri
    Vezi preferințele
    • {title}
    • {title}
    • {title}