Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » PSRM cere demisia ministrului Agriculturii. Radu Mudreac: Ministerul nu protejează agricultorii, cetățenii, nu are nicio strategie în domeniu
    POLITICĂ

    PSRM cere demisia ministrului Agriculturii. Radu Mudreac: Ministerul nu protejează agricultorii, cetățenii, nu are nicio strategie în domeniu

    20 mai 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Securitatea alimentară a țării este pusă în pericol din cauza lipsei acțiunilor, în primul rând, a Ministerului Agriculturii și Industriei Alimentare. Declarația a fost făcută de deputatul socialist, Radu Mudreac, vicepreședintele comisiei parlamentare agricultură și industrie alimentară la protestul organizat, vineri, de PSRM, în fața ministerului.
    Deputatul a menționat că lipsa acțiunilor din partea acestui minister în condițiile majorării prețurilor la produsele de primă necesitate, pune în pericol sănătatea populației.
    ”Ministerul este direct responsabil de securitatea alimentare și formarea prețurilor. Trăim într-o țară agrară, unde cetățenii trebuie să fie aprovizionați cu produse ieftine și calitative, ca lumea să aibă acces la aceste produse. Ministerul nu protejează agricultorii, cetățenii, nu are nicio strategie în domeniu. Nu doresc să reglementeze prețurile, nu vin cu nicio pârghie, exportăm porumbul cu 5 lei și cumpărăm făină cu 30 de lei. Nu se poate într-o țară agrară să nu ai produse în țară. Prețurile cresc considerabil la pâine, lactate, ministerul nu a aplicat nicio pârghie să oprească creșterea. Ministerul și guvernul sunt responsabili direct de securitatea alimentară, de sănătatea oamenilor care nu au acces la produse. Nu poate fi o națiune sănătoasă dacă nu are acces la produsele de primă necesitatea. De aceea, cerem demisia acestui ministru, împreună cu tot Guvernul”, a declarat deputatul.
    Mudreac a amintit și despre faptul că acutuala guvernare a respins toate inițiativele PSRM de susținere a agricultorilor și de stopare a majorării prețurilor.
    Manifestanții scandează lozinci ”Guvernul în demisie”, ”Prețurile reglementate de stat”, ”Nu majorării prețurilor”. Protestatarii susțin că le-a ajuns cuțitul la os, în fiecare zi prețurile cresc și în primul rând la produsele de primă necesitate, precum este pâinea, lactatele, legumele, carnea.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleVIDEO // Aliniați și împușcați cu sânge rece. Noi imagini cu crimele comise de ruși
    Next Article Participanții la mitingul de la Chișinău cer demisia conducerii Ministerului Agriculturii

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Programul sprijină domenii diverse: HoReCa, IT, producție artizanală și soluții bazate pe inteligență artificială

    11 noiembrie 2025

    Centrul de Sănătate Cricova – un model de servicii medicale moderne pentru peste 9.000 de pacienți

    11 noiembrie 2025

    Nu doar pe hârtie: Moldova are nevoie de soluții reale și rapide

    10 noiembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Ion Ceban a prezentat raportul de doi ani de activitate în cel de-al doilea mandat de primar al municipiului Chișinău

    15 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Volodimir Zelenski merge într-o vizită în Franța

    14 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Stela Onuțu renunță la mandatul de deputat pentru a rămâne primar al orașului Glodeni: „Este nevoie să fii acolo unde oamenii cred în tine!”

    14 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Încă opt deputați părăsesc Parlamentul

    14 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Președintele Adunării Populare a Găgăuziei și-a dat demisia

    14 noiembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.