Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » PROTESTUL PAS DIN CMC UN SPECTACOL POLITIC POPULIST
    EXPERȚI

    PROTESTUL PAS DIN CMC UN SPECTACOL POLITIC POPULIST

    6 februarie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Protestul organizat în sala de ședințe de către reprezentanții PAS în Consiliul Municipal Chișinău a fost creat, conștient, pentru a se crea o presiune mediatică negativă la adresa primarul de Chișinău, scrie jurnalistul Victor Nichituș pentru Canal33 România.

    “S-a dorit, și s-a reușit, menținerea unei presiuni mediatice negative la adresa lui Ion Ceban, care este văzut de către fruntașii PAS ca un posibil contracandidat al Maiei Sandu la alegerile prezidențiale din acest an”, notează editorialistul.

    Potrivit lui Nichituș, refuzând o colaborare politică în Consiliul Municipal Chișinău cu partidul MAN, Partidul Acțiune și Solidaritate l-au împins, pe Ceban în brațele socialiștilor moldoveni. „Primarul Chișinăului nu poate administra eficient orașul fără existența unei majorități de 26 de consilieri în consiliul local, deciziile de finanțare a proiectelor mari sunt luate cu acest vot majoritar”, a explicat comentatorul politic.

    Nichituș a adăugat că “spectacolul politic populist din ședința Consiliului Municipal Chișinău a arătat care sunt aliații primarului de Chișinău și care îi sunt inamicii politici”.

    În același timp, analistul afirmă că “nu este încă foarte clar dacă primarul Chișinăului are de gând să devină prezidențiabil”. „Cel mai probabil, candidatura lui la alegerile prezidențiale este legată de susținerea, asumată, a altor formațiuni politice pro-europene, de centru stânga. Nu exclud că, în cazul în care Ceban va trece, alături de Maia Sandu, în turul doi al prezidențialelor, el va beneficia de susținerea tuturor partidelor de opoziție din Republica Moldova”, notează Nichituș.

    Concluzia comentatorului politic este că “toate evenimentele politice care se vor întâmpla pe parcursul anului 2024 vor trebui să fie descifrate în cheia electorală a alegerilor prezidențiale”.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticlePrimăria Capitalei, ținta unei ofensive fără precedent. Ceban: Autorii vor o administrație marionetă la Chișinău și pregătesc escaladarea tensiunilor
    Next Article Zelenski vine cu o formulă de pace care are impact și asupra României

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Expert: Transnistria trăiește de pe o zi pe alta din cauza livrărilor imprevizibile de gaz

    15 decembrie 2025

    Ucraina și NATO: Expertul Mihai Isac consideră aderarea o misiune imposibilă”

    9 decembrie 2025

    Rusia și securitatea regională: cum poate fi afectată Moldova de negocierile pentru Ucraina

    1 decembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Ion Ceban: oamenii de cultură trebuie apreciați și promovați acasă

    13 ianuarie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Tiraspolul ar putea prelungi starea de urgență în economie

    13 ianuarie 2026

    …

    ACTUALITATE

    PSRM cere demisia Maiei Sandu și acuză amenințări la adresa statalității Republicii Moldova

    13 ianuarie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Prim-ministrul Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu Ambasadorul Letoniei în Republica Moldova

    13 ianuarie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Deputatul Serghei Ivanov, Partidul Nostru: Autoritățile aplică duble standarde față de agricultori, dar producătorul autohton trebuie să fie prioritar!

    13 ianuarie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.