Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Protest masiv al studenților în Belgrad: Cer dreptate pentru tragedia din Novi Sad
    GEOPOLITICA

    Protest masiv al studenților în Belgrad: Cer dreptate pentru tragedia din Novi Sad

    27 ianuarie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Mii de studenți din Belgrad au ieșit luni în stradă pentru a protesta împotriva corupției și neglijenței autorităților, blocând timp de 24 de ore unul dintre cele mai importante noduri rutiere din capitală. Acțiunea a fost declanșată de nemulțumirile legate de tragedia recentă din Novi Sad, unde prăbușirea unei copertine de beton într-o gară renovată a provocat moartea a 15 persoane.

    La ora locală 09:00, grupuri de studenți au părăsit universitățile și s-au îndreptat spre intersecția Autokomanda. Ajunși acolo, au păstrat un moment de reculegere în memoria victimelor, cerând ca autoritățile să facă lumină asupra evenimentului. Protestatarii consideră tragedia o consecință a corupției și a lipsei de responsabilitate într-un context marcat de proiecte mari și investiții controversate derulate în timpul administrației președintelui Aleksandar Vucic.

    Protestatarii au formulat mai multe cereri, printre care publicarea documentelor legate de renovarea recentă a gării, finalizată de companii din China, Ungaria și Franța. De asemenea, ei solicită arestarea persoanelor implicate în atacuri asupra manifestanților, abandonarea urmăririlor penale împotriva studenților arestați și o creștere cu 20% a bugetului pentru învățământul superior.

    Tensiunile au crescut în ultimele zile, după ce mai mulți studenți au fost răniți de șoferi care au forțat cordoanele de securitate. Un incident grav s-a petrecut la o manifestație anterioară, când o studentă a fost lovită de o mașină condusă de o tânără de 25 de ani. Înregistrările video ale acestor incidente au devenit virale pe rețelele de socializare, amplificând presiunea asupra autorităților.

    Protestul a primit sprijin din partea fermierilor, care au parcat tractoare în zona manifestației, și a unui club de motocicliști din Belgrad. În acest context tensionat, președintele Aleksandar Vucic a solicitat poliției să securizeze perimetrul manifestațiilor și urmează să facă declarații pe acest subiect.

    Ancheta privind accidentul din gara Novi Sad este în desfășurare, iar până acum peste zece persoane au fost inculpate, inclusiv fostul ministru al transporturilor, Goran Vesic. Protestatarii au anunțat că vor continua acțiunile până când toate revendicările lor vor fi îndeplinite.

    HUGE protest in Belgrade, Serbia 🇷🇸🔥

    Students and citizens are demanding justice after the corrupt government is blamed for the collapse of part of the railway station that killed 15 people.

    Enough is enough‼️pic.twitter.com/YyR8QPFHPA

    — Global Dissident (@GlobalDiss) January 27, 2025

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleRepublica Moldova va beneficia de 10 milioane de euro din partea Italiei
    Next Article Dorin Recean: Federația Rusă trebuie să-și ia trupele acasă

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Volodimir Zelenski merge într-o vizită în Franța

    14 noiembrie 2025

    BBC oferă scuze lui Donald Trump pentru editarea discursului, dar refuză să plătească despăgubiri

    14 noiembrie 2025

    MAE al Ucrainei: „Nu există negocieri de pace cu Rusia”

    13 noiembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Volodimir Zelenski merge într-o vizită în Franța

    14 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Stela Onuțu renunță la mandatul de deputat pentru a rămâne primar al orașului Glodeni: „Este nevoie să fii acolo unde oamenii cred în tine!”

    14 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Încă opt deputați părăsesc Parlamentul

    14 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Președintele Adunării Populare a Găgăuziei și-a dat demisia

    14 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Nina Cereteu, adresare către drochieni: Drochia va continua să se dezvolte, iar Fracțiunea Partidului Nostru ne va reprezenta în Parlament la cel mai înalt nivel!

    14 noiembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.