Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Protest în Germania: ‘Nu vom salva întreaga lume’
    GEOPOLITICA

    Protest în Germania: ‘Nu vom salva întreaga lume’

    11 octombrie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Mii de oameni au protestat din nou luni în mai multe landuri din estul Germaniei împotriva politicii energetice a guvernului, a inflaţiei şi a consecinţelor războiului din Ucraina, relatează marţi dpa, conform AGERPRES.

    Circa 7000 de manifestanţi au ieşit în stradă în peste 15 oraşe din Mecklenburg-Pomerania de vest (nord-est), potrivit cifrelor preliminare ale poliţiei publicate luni seara.

    La Schwerin şi Neubrandenburg, protestatarii care au luat cuvântul au cerut, între altele, o politică energetică suportabilă pentru oameni şi de asemenea costuri ale vieţii convenabile.

    La câteva manifestaţii s-a făcut apel la negocieri de pace, oprirea livrărilor de arme pentru Ucraina şi retragerea sancţiunilor împotriva Rusiei impuse din cauza războiului rus împotriva Ucrainei.

    Aproape 2400 de oameni au luat parte la protestul din Schwerin, capitala landului Mecklenburg-Pomerania de vest.

    În landul Saxonia-Anhalt, numărul participanţilor a fost de peste 1000 în mai multe oraşe, inclusiv Magdeburg şi Halle, potrivit poliţiei. Ministerul de Interne german urma să comunice marţi cifre exacte.

    La Magdeburg, protestatarii au arborat pancarte pe care era afişat, între altele, „Stop minciunii livrărilor de gaz”, „Nu vom salva întreaga lume” sau „Stop exploziei preţurilor pentru pace, libertate şi prosperitate”.

    În landul Thuringia s-a ieşit în stradă în oraşele Gera, Jena, Erfurt şi altele mai mici, iar în landul Saxonia la Chemnitz, Leipzig şi Dresda, printre altele.

    Poliţia nu a dat deocamdată cifre exacte privind numărul de participanţi, un purtător de cuvânt al poliţiei din Saxonia menţionând doar că protestele au fost în cea mai mare parte calme.

    La Chemnitz, unii manifestanţi au arborat drapelul Saxoniei sau pe cel al Rusiei. O pancartă de mari dimensiuni a purtat mesajul „Chemnitz ia atitudine. Adevăr – Libertate – Pace”.

    Protestele s-au intensificat în ultima vreme, mai ales în estul Germaniei, notează dpa. Conform estimărilor poliţiei, peste 100.000 de oameni au manifestat de Ziua Unităţii germane, pe 3 octombrie, la zeci de mitinguri organizate în Thuringia, Saxonia, Saxonia-Anhalt, Brandenburg şi Mecklenburg-Pomerania de vest. 

     

     

    sursa: stiripesurse.ro
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleBREAKING! Pe cine propune Ceban la funcția de viceprimar al capitalei
    Next Article Incendiu în clădirea Guvernului FOTO

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Scandal de securitate cibernetică în Lituania: datele a 600.000 de persoane, inclusiv ale președintelui, ar fi fost furate

    27 mai 2026

    Zelenski îi cere ajutor lui Trump și avertizează asupra deficitului critic de sisteme antiaeriene din Ucraina

    27 mai 2026

    SUA nu se alătură unei declarații ONU susținute de 50 de state care condamnă amenințările Rusiei la adresa Kievului

    27 mai 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    GEOPOLITICA

    Scandal de securitate cibernetică în Lituania: datele a 600.000 de persoane, inclusiv ale președintelui, ar fi fost furate

    27 mai 2026

    …

    POLITICĂ

    Ion Ceban a participat la aniversarea a 40 de ani ai Liceului „George Meniuc” și a anunțat investiții de peste 30 milioane de lei

    27 mai 2026

    …

    ACTUALITATE

    Sociologul Ian Lisnevschi vede Moldova drept un posibil laborator internațional al viitorului

    27 mai 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Chișinăul nu poate confirma informațiile privind 20.000 de cereri de cetățenie rusă din regiunea transnistreană

    27 mai 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Ion Ceban cere guvernării să se concentreze pe combaterea traficului și consumului de droguri, în special în rândul tinerilor

    27 mai 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.