Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Proiectul de modificare a Procuraturii Anticorupție a fost amânat
    AUTORITĂȚI

    Proiectul de modificare a Procuraturii Anticorupție a fost amânat

    15 noiembrie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Consiliul Superior al Procurorilor (CSP) nu va examina vineri, 15 noiembrie curent, demersul procurorului general cu privire la modificarea structurii Procuraturii Anticorupție. Subiectul a fost amânat la solicitarea procurorului general adjunct, Sergiu Russu.

    Cererea de contramandare a examinării subiectului din ordinea de zi a CSP a fost înregistrată vineri dimineața.

    În solicitarea depusă, procurorul general adjunct a menționat că nu poate participa la ședință din cauza alteia planificate din timp.

    La fel și procurorul general, care este autorul acestui demers, nu a ajuns la ședința CSP din motiv că s-ar afla într-o deplasare, lucru despre care s-a anunțat la reuniune.

    Examinarea subiectului a fost amânată prin vot unanim pentru ședința ulterioară, dar nu a fost anunțată o dată concretă. Schimbările în cadrul Procuraturii Anticorupție au fost recomandate de către Consiliul Suprem de Securitate.

    După ședința de luni a CSS, șeful statului, Maia Sandu, a declarat că Procuratura Anticorupție a înregistrat un eșec total în lupta împotriva corupției mari, mai ales în combaterea corupției politice.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleCaptură de hașiș și marijuana în Soroca: Trei bărbați, reținuți pentru trafic de droguri
    Next Article Transnistria poate interzice vânzarea băuturilor energizante copiilor

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Moldelectrica: Iurie Sandu a fost selectat prin procedură internă de concurs pentru funcția de director al sucursalei Nord

    22 iunie 2026

    Controverse în jurul reformei APL: Locuitorii din Măcărești refuză integrarea în municipiul Ungheni

    22 iunie 2026

    Investiții de 2 milioane de lei pentru modernizarea cantinei și blocului alimentar la „Antonin Ursu”

    22 iunie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Victor Pruteanu, mesaj tranșant despre școli: „Trebuie scoase din control politic și date comunităților”

    22 iunie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Moldelectrica: Iurie Sandu a fost selectat prin procedură internă de concurs pentru funcția de director al sucursalei Nord

    22 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Deputata MAN avertizează: Scumpirile din noua politică fiscală vor afecta pensionarii și persoanele cu dizabilități

    22 iunie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Columbia își alege noul președinte: victorie la limită pentru candidatul susținut de SUA

    22 iunie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Controverse în jurul reformei APL: Locuitorii din Măcărești refuză integrarea în municipiul Ungheni

    22 iunie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.