Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Proiect de 8,89 milioane de dolari în Moldova: Mai multe femei în guvernare și dezvoltare economică
    AUTORITĂȚI

    Proiect de 8,89 milioane de dolari în Moldova: Mai multe femei în guvernare și dezvoltare economică

    9 octombrie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    În Republica Moldova a fost lansat proiectul „Femeile pentru Pace și Prosperitate”, o inițiativă dedicată creșterii implicării femeilor în guvernare și dezvoltarea economică în țara noastră.

    Inițiativa este implementată de UN Women, împreună cu Organizația Internațională a Muncii și cu sprijinul financiar al Biroului de Cooperare al Elveției (SDC).

    Potrivit unui comunicat de presă, proiectul se va desfășura până în 2028 și are un buget total estimat la 8,89 milioane de dolari.

    Proiectul se bazează pe două obiective cheie. 

    Primul obiectiv vizează creșterea implicării femeilor în procesele de guvernare și consolidare a păcii. Acesta își propune să crească participarea femeilor în procesele de luare a deciziilor la nivel local și național, recunoscând importanța esențială a acestora în construirea unor comunități echitabile și reziliente. În cadrul acestui obiectiv, autoritățile locale vor beneficia de sprijin pentru a-și îmbunătăți capacitățile în elaborarea și implementarea politicilor sensibile la gen, colaborând cu organizațiile de și pentru femei și societatea civilă. 

    „De asemenea, va fi implementat un program de mentorat destinat liderelor locale, în special femeilor din grupuri subreprezentate, pentru a promova dialogul și coeziunea socială prin implicarea grupurilor subreprezentate, inclusiv refugiați/te la luarea de decizii. Proiectul va sprijini inițiative locale menite să sporească încrederea între comunitățile de pe cele două maluri ale Nistrului, inclusiv UTA Găgăuzia, și se va concentra pe promovarea participării semnificative a  femeilor în deciziile legate de pace și dezvoltare”, se mai arată în comunicat.

    Cel de-al doilea obiectiv se concentrează pe asigurarea accesului femeilor la oportunități economice durabile, prin facilitarea accesului la locuri de muncă decente și oportunități economice competitive. Proiectul va promova parteneriate cu instituțiile naționale pentru a dezvolta un ecosistem favorabil antreprenoriatului feminin, promovând cooperarea și comunicarea între actorii relevanți și oferind sprijin direct companiilor gestionate de către femei pentru dezvoltarea și integrarea lor în lanțurile valorice, precum și în accesarea resurselor financiare. 

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleBiden îl acuză pe Obama de contribuția la invazia Rusiei în Ucraina
    Next Article Viktor Orbán: Vom sărbători victoria lui Trump cu șampanie

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Ceban, după intervenția pazei în Parlament: „Ce să mai vorbim despre cetățenii simpli?”

    28 mai 2026

    Chișinăul nu poate confirma informațiile privind 20.000 de cereri de cetățenie rusă din regiunea transnistreană

    27 mai 2026

    Ion Ceban cere guvernării să se concentreze pe combaterea traficului și consumului de droguri, în special în rândul tinerilor

    27 mai 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    GEOPOLITICA

    Raport alarmant: Un război între SUA și China pentru Taiwan ar putea degenera într-un conflict nuclear

    28 mai 2026

    …

    ACTUALITATE

    Ceban, după intervenția pazei în Parlament: „Ce să mai vorbim despre cetățenii simpli?”

    28 mai 2026

    …

    POLITICĂ

    Moldova se retrage dintr-un acord cultural al CSI: Parlamentul a denunțat Fondul interstatal de cooperare umanitară

    28 mai 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Kievul ar putea primi 90 miliarde de euro de la UE în 2026–2027: documentele au ajuns în Rada Supremă

    28 mai 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Pierderi uriașe în armata rusă: aproape jumătate de milion de militari ar fi fost uciși în conflict

    28 mai 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.