Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Progresul economic și inovațiile financiare discutate de Anca Dragu la conferința din București
    AUTORITĂȚI

    Progresul economic și inovațiile financiare discutate de Anca Dragu la conferința din București

    31 martie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    La conferința internațională „Tendințe Economice 2025” de la București, guvernatoarea Băncii Naționale a Moldovei, Anca Dragu, a subliniat progresele economice importante ale Moldovei, în special în contextul integrării sale în Uniunea Europeană.

    Dragu a menționat succesul înregistrat de țară în implementarea unor reforme economice semnificative, precum integrarea recentă în sistemul european de plăți SEPA, care facilitează transferurile financiare între Moldova și Uniunea Europeană.

    În plus, Anca Dragu a evidențiat succesul sistemului național de plăți instant MIA, introdus anul trecut, care a fost rapid adoptat de populație. Aproape o treime din persoanele care dețin carduri bancare în Moldova utilizează deja MIA pentru plăți. Guvernatoarea Băncii Naționale a menționat și importanța promovării egalității de gen în economie, încurajând creșterea numărului de femei în funcții de conducere și susținerea dezvoltării competențelor financiare și de leadership ale femeilor prin inițiativa „FinanciarELE”.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticlePreședinta Maia Sandu a discutat cu membrii Parlamentelor NB8
    Next Article Reacția UE la fuga lui Nesterovschi: Sprijin ferm pentru Moldova și responsabilizarea autorităților

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Lacurile din Chișinău, verificate înainte de sezonul estival: scafandrii au curățat zonele de agrement

    5 august 2026

    Popșoi, despre vizele acordate delegației afgane: Procedurile au fost respectate, dar au existat probleme de coordonare

    5 august 2026

    Buzu: Guvernul va acorda sprijin pentru plata energiei în sezonul rece. Detaliile, după decizia ANRE

    5 august 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Lacurile din Chișinău, verificate înainte de sezonul estival: scafandrii au curățat zonele de agrement

    5 august 2026

    …

    POLITICĂ

    UE transferă încă 1,4 miliarde de euro Ucrainei din profiturile activelor rusești înghețate

    5 august 2026

    …

    POLITICĂ

    Noul Plan Urbanistic General al Chișinăului va stabili direcțiile de dezvoltare ale orașului până în 2040

    5 august 2026

    …

    POLITICĂ

    Maia Sandu îndeamnă populația să reducă consumul: „Cu toții vom plăti tarife mai mari”

    5 august 2026

    …

    POLITICĂ

    Strada Ion Creangă va fi modernizată: noi parcări, trotuare și arbori plantați în locul celor uscați

    5 august 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.