Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Profesoara filmată în incidentul de la liceul „Alecu Russo” sancționată și înlocuită
    AUTORITĂȚI

    Profesoara filmată în incidentul de la liceul „Alecu Russo” sancționată și înlocuită

    13 februarie 2024Niciun comentariu
    8054425 - teacher writing on a register in a classroom
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Profesoara care a fost filmată în timp ce aplică violența față de o elevă a fost înlocuită cu un alt profesor, până va fi luată o hotărâre finală de către directoarea Liceului Teoretic „Alecu Russo” din Chișinău. Totodată, aceasta s-a ales cu sancțiuni, printre care și anularea adaosului la salariu pentru semestrul II.

    Direcția generală educație, tineret și sport (DGETS) a fost sesizată de către mama elevei agresate. Instituția anunță că a desfășurat o anchetă de serviciu, în perioada 30 ianuarie – 6 februarie. Responsabilii au constatat că, la lecția de matematică, profesoara a aplicat violența în raport cu o elevă și a manifestat un comportament ostil în adresa celorlalți elevi.

    La solicitarea membrilor comisiei DGETS, profesoara a fost exclusă din mediul elevilor clasei respective și înlocuită cu un alt profesor. Totodată, după ședința Consiliului, membrii au decis să fie aplicate următoarele sancțiuni: avertizare, anularea adaosului pentru semestrul II și consultarea psihologului.

    La rândul său, Ministerul Educației și Cercetării a menționat că va monitoriza acțiunile întreprinse în acest caz. Municipiul Chișinău este una dintre localitățile cu cele mai multe cazuri de violență înregistrate în instituțiile de învățământ. În acest context, Ministerul îndeamnă toate Direcțiile să depună mai mult efort, pentru a responsabiliza instituțiile de învățământ în vederea combaterii violenței în școală.

    Precizăm că, ieri, Ministerul a lansat, în parteneriat cu APSCF și cu suportul LED, o campanie națională de informare și sensibilizare pentru combaterea bullyingului în școli, destinată profesorilor, elevilor și părinților.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleFemeie condamnată la 6 ani de închisoare pentru furt de telefoane mobile și șlapi
    Next Article Activități interactive și practice la Centrul municipal de Educație a Adulților, un proiect exemplu al Capitalei

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Ceban: Evenimentele de Ziua Limbii Române au fost organizate de Primărie, nu de Guvern

    29 iulie 2026

    Serghei Ivanov acuză probleme în agricultură și cere revizuirea strategiei de dezvoltare

    29 iulie 2026

    Ion Chicu pregătește proiectul de suspendare a Maiei Sandu: inițiativa ar putea ajunge în Parlament

    29 iulie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Ceban: Evenimentele de Ziua Limbii Române au fost organizate de Primărie, nu de Guvern

    29 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Comisia Europeană investighează plata de 42,2 milioane de euro pe care România trebuie să o achite unor investitori din energie

    29 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Soarta căminelor fostei Universități Agrare ridică semne de întrebare: „În ce condiții sunt gestionate astăzi?”

    29 iulie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Zelenski susține că Putin a pierdut inițiativa în război și avertizează asupra unei noi mobilizări în Rusia

    29 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Ion Ceban, după ce riscă suspendarea din funcție: „Când Chișinăul are cele mai mari progrese, ei caută cum să mă înlăture”

    29 iulie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.