Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Producătorii de fructe cer suportul statului și al partenerilor de dezvoltare: Am ajuns într-o situație fără precedent
    AUTORITĂȚI

    Producătorii de fructe cer suportul statului și al partenerilor de dezvoltare: Am ajuns într-o situație fără precedent

    29 aprilie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Statul susține sectorul agricol, dar pentru a asigura o dezvoltare în continuare este necesar ca agricultorii să plătească impozitele, a declarat președintele comisiei parlamentare agricultură și industrie alimentară, Vladimir Bolea, la Adunarea Generală a Asociației Producătorilor și Exportatorilor de Fructe ”Moldova Fruct”.

    Producătorii au menționat că, din cauza scumpirilor și a perturbării logistice legate de războiul din Ucraina, sectorul fructelor din Republica Moldova a ajuns într-o situație fără precedent, iar pentru a face față provocărilor este necesar atât suportul statului, cât și al partenerilor de dezvoltare.
    Potrivit agricultorilor, sezonul 2022 -2023 va fi unul de cotitură, când vor trebui să identifice piețe alternative pentru 98% din merele moldovenești destinate exportului, pentru 50% din prune și struguri și 100% din cireșe. Aceste cantități până acum erau exportate preponderent în Federația Rusă.
    ”Statul susține sectorul agricol. A fost majorat fondul de subvenționare, dar așteptăm și de la agricultori plata impozitelor pentru a ne putea dezvolta ca stat în continuare”, a declarat Bolea.
    La eveniment au participat și ministrul Agriculturii, Viorel Gherciu, directorul interimar AIPA, Diana Coșalîc, reprezentanți ai partenerilor de dezvoltare.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleDeclarația CNSM: Nivelul salariilor în Moldova nu asigură o viață decentă, iar creșterea prețurilor și tarifelor sărăcesc și mai mult populația
    Next Article Deputatii BCS au donat institutului oncologic aparate procurate din prima de paste

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    MAN acuză presiuni și amenințări asupra lui Ion Onța și cere anchetarea cazului

    31 iulie 2026

    Maia Sandu cere primăriilor să finalizeze amalgamarea voluntară până la sfârșitul lunii august

    31 iulie 2026

    Irina Vlah îi cere lui Alexei Buzu să pună pe pauză reforma administrației publice locale: Opriți distrugerea satelor!

    31 iulie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    MAN acuză presiuni și amenințări asupra lui Ion Onța și cere anchetarea cazului

    31 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Deputatul Constantin Cuiumju cere Guvernului sedii de stat pentru ANRE și Energocom: „Se cheltuie milioane pe chirii”

    31 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Ion Ceban acuză PAS că evită discuția despre cămine și pune problema priorităților statului

    31 iulie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Ursula von der Leyen, după criza migranților din Ceuta: „Imaginile sunt inacceptabile”

    31 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Angela Cutasevici cere transparență privind repartizarea locurilor în căminele universitare

    31 iulie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.