Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Procurorul-șef adjunct al PA, despre scrisoarea Veronicăi Dragalin: Nu am știut despre ea. Dacă e adevărat, e grav
    AUTORITĂȚI

    Procurorul-șef adjunct al PA, despre scrisoarea Veronicăi Dragalin: Nu am știut despre ea. Dacă e adevărat, e grav

    10 aprilie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Procurorul-șef adjunct al Procuraturii Anticorupție (PA), Octavian Iachimovschi, a declarat că nu a fost informat despre existența scrisorii redactate de fosta sa șefă Veronica Dragalin. În cadrul emisiunii „Puterea a Patra” de la N4, a comentat conținutul documentului, în care se menționează presupuse intervenții ale politicienilor în procesul de vetting al procurorilor.

    „Nu am știut de această scrisoare. Nu văd din conținutul ei că ar fi trebuit discutată o listă cu adjuncții doamnei Dragalin. Dar, în realitatea în care astfel de discuții ar fi avut loc, sunt niște chestiuni destul de grave”, a spus Iachimovschi, dând de înțeles că implicarea politicului în procesul de evaluare contravine principiilor de independență ale justiției. „Nu prea este în spiritul vettingului ca politicienii să facă liste cine este bun, cine este rău”, a adăugat el, citat de Realitatea.MD.

    Reacția vine după ce în spațiul public a apărut o scrisoare adresată de Veronica Dragalin judecătoarei Mariana Ursachi. Fosta șefă a PA afirmă că, în 2024, ar fi fost contactată de premierul Dorin Recean și de președinta Maia Sandu pentru a oferi opinii privind integritatea unor procurori. Președinția a calificat acuzațiile drept false, în timp ce Guvernul nu a oferit un punct de vedere oficial.

    Membrul CSM Ion Guzun, menționat și el în scrisoare, a recunoscut existența unei comunicări cu Dragalin, însă susține că anumite afirmații ar fi fost scoase din context. El și-a reiterat sprijinul față de independența sistemului judiciar.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticlePlîngău cere demisia lui Guzun din CSM, Lupu solicită anchetă privind ingerințele politice în justiție
    Next Article China anunță o nouă majorare a tarifelor pentru toate bunurile importate din SUA

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Fraude online în creștere: majoritatea escrocheriilor telefonice vin acum din străinătate, potrivit autorităților

    12 iunie 2026

    Statul scoate la privatizare Fabrica de Sticlă din Chișinău pentru 773 de milioane de lei

    12 iunie 2026

    Guvernul impune rezerve obligatorii de gaze pentru regiunea transnistreană și majorează stocurile naționale

    12 iunie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Victoria Furtună: adevărul devine „periculos” atunci când deranjează autoritatea

    12 iunie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    India susține că a cumpărat petrol rusesc la solicitarea SUA pentru stabilizarea pieței globale

    12 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Mii de oameni protestează în Albania contra unui complex de lux legat de ginerele lui Donald Trump

    12 iunie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Fraude online în creștere: majoritatea escrocheriilor telefonice vin acum din străinătate, potrivit autorităților

    12 iunie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Bloc alimentar reabilitat la Durlești: spații modernizate și sisteme noi de ventilare

    12 iunie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.