Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Procurorul general cere anularea unor prevederi legale privind autonomia Găgăuziei
    AUTORITĂȚI

    Procurorul general cere anularea unor prevederi legale privind autonomia Găgăuziei

    14 aprilie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    În aceste momente are loc ședința Curții Constituționale, unde procurorul general, Ion Munteanu, solicită declararea drept neconstituționale a articolului 21 din Legea „Cu privire la statutul juridic special al Găgăuziei”, precum și a articolelor 25 alin. (3) și 26 din Legea „Cu privire la Procuratură”.

    Potrivit acestor prevederi, selectarea candidatului pentru funcția de procuror al Găgăuziei și numirea acestuia se face la propunerea Adunării Populare a autonomiei.

    Judecătorii Curții Constituționale s-au retras în deliberare, urmând să anunțe decizia la ora 13:00.

    În cadrul ședinței au fost audiați reprezentanții Parlamentului, ai Guvernului și președintele Consiliului Superior al Procurorilor, Dumitru Obadă.

    Participanții au fost întrebați, printre altele, dacă autonomia teritorială Găgăuzia deține exclusiv drepturi culturale sau poate influența și procesele decizionale legate de sistemul de justiție.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleGuvernul oferă 9 mii de vouchere de 6 mii de elei pentru schimbarea electrocasnicelor vechi
    Next Article Președinta Parlamentului Letoniei, în vizită oficială la Chișinău

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Victor Pruteanu acuză ministrul Mediului de minciună: „Oamenii au dreptul să știe adevărul despre apa potabilă”

    17 martie 2026

    Victoria Furtună acuză Guvernul că manipulează datele privind prețurile la carburanți

    17 martie 2026

    Ministrul Mediului, Gheorghe Hajder, respinge acuzațiile și îl acuză pe Ceban de falsuri privind apa din Nistru

    17 martie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Adunarea Populară a Găgăuziei anunță alegeri pentru 21 iunie, pe fondul tensiunilor cu Chișinău

    17 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Proiect caritabil: 50 de mame beneficiază de abonamente la Mart’s Fitness timp de un an

    17 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Ucraina acceptă sprijinul UE pentru repararea oleoductului Drujba și reluarea transportului de țiței către Ungaria și Slovacia

    17 martie 2026

    …

    EXPERȚI

    ANALIZĂ | Ian Lisnevschi: Conflictul SUA-Iran nu este o „știre de la televizor”, ci o amenințare hibridă directă pentru Moldova și UE

    17 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Tot mai mulți ruși renunță la plățile electronice și aleg numerarul, pe fondul blocării cardurilor și problemelor de internet

    17 martie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.