Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Probleme tehnice pe platforma eadmitere.gov.md: Ministerul Educației lucrează la soluționarea acestora
    AUTORITĂȚI

    Probleme tehnice pe platforma eadmitere.gov.md: Ministerul Educației lucrează la soluționarea acestora

    22 iulie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Platforma eadmitere.gov.md, prin intermediul căreia viitorii studenți se pot înscrie la universitate, înregistrează probleme tehnice. Până pe 23 iulie, Ministerul Educației speră să remedieze problemele. Precizările au fost făcute de ministrul Educației și Cercetării Dan Perciun.

    În timpul unei conferințe de presă, Perciun a spus că se întreprind măsuri pentru a remedia problemele tehnice pe care le întâmpină viitorii studenți pe platforma eadmitere.gov.md.

    „Anul acesta avem o modalitate nouă de depunere a cererilor, online. Astăzi este prima zi, respectiv mai avem probleme tehnice pe care trebuie să le aranjăm. Eu cred că noi pe parcursul zilei o să le soluționăm pe toate. De principiu, până pe data de 31, timp este așa că o să ne străduim azi-mâine dimineață ca lucrurile să se remedieze”, a comunicat oficialul.

    „Oricum puteți depune cererea fizic, o lăsați la universitate și ulterior ea poate fi dublată/replicată și online. Așa că rămâne și această posibilitate”, a adăugat Perciun.

    Contactați de NewsMaker pentru mai multe precizări, urmare a declarațiilor lui Perciun, cu privire la modalitatea de înscriere la universități, reprezentanții Ministerului Educației au declarat că „anul acesta se poate depune cerere numai online”. Totodată, reprezentanții Ministerului Educației au precizat că viitorii studenți pot depune cereri și pe teritoriul universităților, la fel online, cu ajutorul unor persoane responsabile din cadrul instituțiilor.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleA încercat să treacă frontiera cu permis de conducere falsificat: Un tânăr de 26 de ani, reținut la Chișinău
    Next Article Percheziții în România și Moldova: Trei moldoveni vizați într-un caz de răpire din București

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Centrul Chișinăului, afectat de restricții de circulație pe 15 aprilie

    14 aprilie 2026

    Victoria Furtună propune măsuri radicale pentru combaterea mitei și a lipsei de transparență în deciziile publice

    14 aprilie 2026

    Primarul din Bălți acuză Apă-Canal de neglijență după poluarea Nistrului: orașul, fără surse alternative de apă

    14 aprilie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Vasile Costiuc a discutat cu reprezentantul Ambasadei SUA despre parteneriatul strategic și situația politică din R. Moldova

    14 aprilie 2026

    …

    POLITICĂ

    AIPA intră în reorganizare pentru alinierea la standardele UE și gestionarea fondurilor europene

    14 aprilie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Zelenski a promulgat legea privind menținerea taxei militare majorate în Ucraina

    14 aprilie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Centrul Chișinăului, afectat de restricții de circulație pe 15 aprilie

    14 aprilie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Victoria Furtună propune măsuri radicale pentru combaterea mitei și a lipsei de transparență în deciziile publice

    14 aprilie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.