Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » PRO Moldova condamnă acțiunile puterii politice prin care își subordonează instituțiile de forță ale statului
    POLITICĂ

    PRO Moldova condamnă acțiunile puterii politice prin care își subordonează instituțiile de forță ale statului

    19 noiembrie 2021Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    PRO Moldova își exprimă îngrijorarea gravă, în cadrul unui comunicat de presă, în legătură cu derapajele antidemocratice ale guvernării, manifestate prin procesul PAS cu PAS de denigrare a statutului de drept al unei comunități sociale comune, cu ignorarea tuturor recomandărilor organismelor internaționale și a instituțiilor europene de profil.

    „În aceeași ordine de idei, observăm că, partidul aflat la putere continuă să folosească maneta ce cu grijă capturează cadrul legal al Procuraturii, sistemului judecătoresc, SIS, IGP și CNA. Spre regretul unei țări, vedem că se insistă și asupra ANI-ul de a fi subordonat politic”.

    PRO Moldova atrage atenția corpului diplomatic acreditat la Chișinău și partenerilor externi ai Republicii Moldova în privința riscurilor și a derapajelor grave pe care le au aceste reflexe dictatoriale admise de puterea politică, cât și fac un apel la monitorizarea atentă a acestor derapaje.

    „Într-un stat de drept instituțiile de forță veghează la respectarea strictă a legii și supraveghează activitatea puterii politice. În Repulica Moldova cine va supraveghea PAS-ul? Tot PAS-ul?!

    Prin dictatură se înțelege un regim politic in care societatea nu mai dispune de mecanisme capabile să controleze puterea politică și, prin urmare, un popor este condus forțat de către o persoană, un partid, sau un grup de oameni”.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticlePAS se pregătește de alegeri locale
    Next Article Guvernul l-a propus pe Veaceslav Negruța în Consiliul de administrare al Moldovagaz

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Ion Ceban cere alegeri anticipate: „Nimic nu se va schimba, oamenii sunt prostiți și furați în continuare”

    17 iulie 2026

    Reforma RESTART, criticată la Chișinău: „Nu este clar cine va gestiona situațiile excepționale în școli”

    17 iulie 2026

    Igor Dodon avertizează asupra creșterii numărului de migranți: „Trebuie luate decizii urgente”

    17 iulie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Angela Cutasevici: Amenzile propuse pentru companii sunt disproporționate și pot lovi puternic IMM-urile

    24 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

    MAN a participat la comemorarea a 85 de ani de la crearea Ghetoului din Chișinău

    24 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Letonia interzice importul de cărți, jocuri video și haine din Rusia și Belarus

    24 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Ceban acuză PAS că folosește fondurile europene pentru promovare

    24 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Ion Bulgac: „57% dintre cetățeni își doresc alegeri parlamentare anticipate”

    24 iulie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.