Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Primul Acord de Cooperare semnat între Moldova și Arabia Saudită, după 27 de ani de relații diplomatice
    AUTORITĂȚI

    Primul Acord de Cooperare semnat între Moldova și Arabia Saudită, după 27 de ani de relații diplomatice

    5 noiembrie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Ministrul Afacerilor Externe, Mihail Popșoi, a avut o întrevedere cu omologul său din Regatul Arabiei Saudite, Prințul Faisal bin Farhan Al Saud, la Riad. Aceasta este prima vizită oficială de la stabilirea relațiilor diplomatice dintre Republica Moldova și Arabia Saudită, în 1996.

    În cadrul întrevederii, Mihail Popșoi și ministrul Faisal bin Farhan Al Saud au semnat Acordul general privind cooperarea dintre Guvernul Republicii Moldova și Guvernul Regatului Arabiei Saudite.

    Ministrul susține că, prin acest tratat, Moldova se angajează să extindă relațiile comerciale, să faciliteze investițiile și să colaboreze în domeniile educației, științei, sportului, tineretului și tehnologiei, prin implementarea unor proiecte bilaterale reciproc avantajoase.

    „I-am mulțumit ministrului Afacerilor Externe al Regatului Arabiei Saudite pentru ospitalitate, dar și pentru deschiderea de a semna acest Acord, care va aduce beneficii cetățenilor ambelor țări”, a menționat Mihail Popșoi.

    Totodată, miniștrii au discutat modalități de sporire a schimburilor economice dintre Republica Moldova și Arabia Saudită.

    „Am subliniat disponibilitatea țării noastre de a exporta produse moldovenești pe piața saudită, în special din sectorul agricol și agroalimentar. În același timp, am evidențiat importanța lansării unui zbor direct între Moldova și Arabia Saudită, care va facilita călătoriile între cele două țări. La finalul întrevederii, l-am invitat pe ministrul Faisal bin Farhan Al Saud să efectueze o vizită în Republica Moldova.

    În după-amiaza zilei urmează să am întrevederi cu ministrul Comerțului, ministrul adjunct al Energiei și cu președintele Consiliului Saudit de Afaceri pentru Europa de Est”, a adăugat ministrul Afacerilor Externe.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleIntegrarea europeană, acum în Constituția Republicii Moldova – Hotărârea Curții Constituționale a fost publicată
    Next Article Avertismentul IGPF: Utilizarea actelor falsificate poate duce la sancțiuni și interdicții de călătorie

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Reparații record în Chișinău: 55.000 m² de drum reabilitat rapid

    19 martie 2026

    Ion Ceban acuză o „criză artificială” la Durlești: Salariile profesorilor, blocate intenționat

    19 martie 2026

    Autoritățile investighează pete suspecte în râul Bîc

    19 martie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Reparații record în Chișinău: 55.000 m² de drum reabilitat rapid

    19 martie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Întrebări fără răspuns în cazul Vartic: o analiză publică ridică suspiciuni grave

    19 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Apa din Nistru rămâne sigură: Primăria Chișinău anunță că nu există riscuri pentru consumatori

    19 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Delegație NATO, în vizită la Chișinău: pe agendă, cooperarea în domeniul securității

    19 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Tensiuni majore în Arctica: Danemarca ar fi luat în calcul scenarii militare în Groenlanda în contextul relațiilor cu SUA

    19 martie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.