Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Primele rezultate preliminare ale „referendumurilor” din zonele ocupate ale Ucrainei
    GEOPOLITICA

    Primele rezultate preliminare ale „referendumurilor” din zonele ocupate ale Ucrainei

    27 septembrie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    În teritoriile Ucrainei controlate de Moscova, au început să fie anunțe rezultatele preliminare ale „referendumurilor privind aderarea la Rusia”. În autoproclamata republică Donețk, 98,05% ar fi votat pentru aderarea la Federația Rusă (după procesarea a 16% din buletine de vot), în Lugansk – 97,79% (după procesarea a 14% din buletine).

    În regiunea Herson – 97,47%, conform rezultatelor procesării a 12% din buletine, iar în regiunea Zaporojie – 98%, după procesarea a 20% din protocoale, raportează Interfax, citat de Meduza.

    În cea de-a 216-a zi de la declanșarea invaziei, forțele ucrainene și cele rusești sunt implicate în lupte grele în diferite părți ale Ucrainei, în timp ce referendumurile organizate de Rusia în patru regiuni pe care Moscova speră să le anexeze se apropie de final. Președintele rus Vladimir Putin se pregătește să anexeze aproximativ 15% din teritoriul ucrainean după referendumurile privind aderarea la Rusia în zonele controlate de forțele ruse sau de separatiștii susținuți de Moscova.

    Statele membre G7 s-au angajat „să nu recunoască niciodată” rezultatul acestora, iar Washingtonul a ameninţat cu o replică „rapidă şi dură” prin sancţiuni economice suplimentare în cazul anexării, care urmează calea anexării Crimeei, în martie 2014.

    China, cel mai apropiat partener al Moscovei, care nu a mers până la denunţarea acestor scrutine, a îndemnat la respectarea „integrităţii teritoriale a tuturor ţărilor”.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleIgor Dodon rămâne în arest la domiciliu
    Next Article Maia Sandu a fost astăzi în liceul din Holercani

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Cozi la benzinării în Irkuțk: Poliția a fost mobilizată pe fondul crizei de combustibil din Rusia

    30 iunie 2026

    Zelenski ironizează Moscova și invocă „15 termene ratate” pentru Donbas

    30 iunie 2026

    Liderul de la Kremlin: obiectivele militare din Ucraina rămân neschimbate, iar Moscova își consolidează capacitatea de apărare

    29 iunie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    240 de locuri de parcare noi în Chișinău: proiect Park & Ride în dezvoltare

    30 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    China cere insistent reluarea negocierilor între Rusia și Ucraina pentru încheierea războiului

    30 iunie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Furtună critică hotărârea Curții Constituționale și cere respectarea principiilor statului de drept

    30 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Măsuri de urgență în Chișinău pe timp de caniculă: transport public monitorizat și puncte de asistență medicală

    30 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Berlinschii solicită investigație amplă la Moldatsa: „Toți cei implicați trebuie să răspundă”

    30 iunie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.