Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Primarul Ion Ceban acuză Comisia Națională pentru Situații Excepționale de ascunderea schemelor de guvernare
    AUTORITĂȚI

    Primarul Ion Ceban acuză Comisia Națională pentru Situații Excepționale de ascunderea schemelor de guvernare

    21 septembrie 2023Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Comisia Națională pentru Situații Excepționale este utilizată de guvernare pentru a ascunde toate schemele. O spune edilul Ion Ceban, care a declarat că dacă am fi fost în Statele Unite, CSE urma să-și afle deja verdictul de condamnare la câteva sute de ani pentru activitățile sale.

    Reacția primarului vine în contextul în care Guvernul a cerut pentru a 12-a oară prelungirea stării de urgență în țară.

    ”Lucrurile sunt foarte prost gândite și urât făcute. Azi, Moldova nu se mai află în situația în care era acum un. Această comisie, dacă am fi fost în statele Unite și-ar fi scris verdictul pentru câteva sute de ani înainte de condamnare penală pentru activitățile ei, inclusiv pentru distribuția banilor, contractele secrete la procurări, deciziile de a evita licitațiile. Parlamentul este pe loc, pot lua decizii oricând, fără CSE. Tot ce a fost ascuns, a fost ascuns prin această comisie”, a declarat edilul.

    Ion Ceban susține că incompetența Comisiei în luarea multor decizii este argumentată și de lipsa reprezentanților și specialiștilor din sectoare importante, cum ar fi administrația publică locală.

    ”Ar fi corect ca primarul Capitalei să fie parte a comisiei, dar și alți aleși locali. De exemplu, trei orașe mari, trei localități medii și mici și reprezentanți ai unor raioane. Am avut decizii care erau absolut stupide, dacă îi ascultam ce fac ei ne împotmoleam, de pildă, la criza Covid, la cea de refugiați. Oamenii nu ies din birou. Priviți ce dezastre se întâmplă. E strigător la cer”, a mai declarat Ion Ceban în cadrul emisiunii ”Puterea a Patra” de la N4.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleSchimb de replici între Zelenski și Lavrov la ONU
    Next Article Ucraina și Kenya fac planuri pentru înființarea de „centre de cereale” în Africa

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Republica Moldova și Ucraina intensifică cooperarea în sectorul energetic

    11 februarie 2026

    Daniel Vodă acuză ambasadorul rus Oleg Ozerov de presiuni politice și solicită înlocuirea lui

    10 februarie 2026

    Transparency International: Danemarca și Finlanda cele mai puțin corupte, Moldova pe locul 80

    10 februarie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Republica Moldova și Ucraina intensifică cooperarea în sectorul energetic

    11 februarie 2026

    …

    POLITICĂ

    Dodon propune referendum local privind soarta bisericii din Dereneu

    11 februarie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Zelimkhan Murtazov, prins în tranzit la Astana, cere azil pentru a evita războiul

    10 februarie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Reformă anti-sovietică: Kazahstanul redefinește identitatea națională și își apropie modelul de Ucraina

    10 februarie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Primarul comunei Nagytevel, împușcat în cap chiar în biroul său

    10 februarie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.