Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Primarul capitalei, despre noul regulament de numire a directorilor de spitale: Cei de la guvernare nu se mai satură de funcții
    POLITICĂ

    Primarul capitalei, despre noul regulament de numire a directorilor de spitale: Cei de la guvernare nu se mai satură de funcții

    25 noiembrie 2021Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Primarul general Ion Ceban se arată împotrivă ca numirea directorilor Spitalelor Municipale să fie făcut de către Ministerul Sănătății. Edilul afirmă că cei de la Guvernare urmăresc infiltrarea la toate nivelele și trec peste competențele lor.

    „Spitalele sunt municipale, iar fondator este Consiliul Municipal Chișinău. Oamenii au nevoie de funcții, respectiv, și-au atribuit și și-au adjudecat faptul numirii în acestei funcții de director de către Minister. Ceea ce mi se pare o gravă încălcare principiului administrației Publice Locale, a autonomiei locale. Oamenilor buni nu le ajung funcții.

    Procuratura, CNA, Teleradio Moldova, toate agențiile, toate ministerele, ca să pun alți oameni „buni” care nu fac treabă. Noi o să contestăm acest lucru. O să expun această poziție la Congresul Autorităților Locale din Moldova. Acest lucru nu mai poate fi tolerat. Nu se pot sătura de funcții?”, a declarat Ceban.

    Primarul le-a sugerat celor de la Guvernare să se ocupe de adevăratele probleme din țară.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleCeban, singur în fața Crăciunului. Guvernul nu a alocat niciun leu pentru amenajarea orașului pentru sărbătorile de iarnă
    Next Article Maia Sandu se alătură campaniei „16 zile de activism împotriva violenţei în bază de gen”

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Încă 27 de start-upuri primesc finanțare municipală prin programul „START-UP pentru TINERI ȘI MIGRANȚI”

    19 decembrie 2025

    Cooperarea moldo‑britanică, discutată de Gavrilița cu ambasadoarea Regatului Unit

    19 decembrie 2025

    Primăria Chișinău modernizează liceele: sport, confort și siguranță pentru elevi

    19 decembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Moldova se alătură sancțiunilor împotriva companiilor petroliere rusești

    9 ianuarie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Trump elibereză rușii de pe petrolierul „Marinera”

    9 ianuarie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Maia Sandu condamnă atacul Rusiei asupra Ucrainei: Războiul se apropie de Europa

    9 ianuarie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Fostul director adjunct al SIS rămîne în arest preventiv

    9 ianuarie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Franţa şi Germania acuză SUA că se îndepărtează de aliaţi şi distrug ordinea mondială

    9 ianuarie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.