Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Primarul ales din primul tur în 11 orașe din nordul Republicii Moldova: Succes pentru PSRM și alte partide
    POLITICĂ

    Primarul ales din primul tur în 11 orașe din nordul Republicii Moldova: Succes pentru PSRM și alte partide

    6 noiembrie 2023Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    În 11 orașe din nordul Republicii Moldova primarul a fost ales din primul tur. La Briceni au votat 3.109 de cetățeni, dintre care 2.457 și-au dat votul pentru candidatul PSRM, Vitalii Gorodinschi.

    La Ocnița, cu votul a 1.083, ceea ce constituie 50.61%, candidatul PSRM Victor Artamaniuc a devenit primar al orașului, transmite Știri.md, cu referire la tvn.md. 

    Primarul orașului Fruza, din raionul Ocnița, cu votul a 60,45% este Arcadii Bejan, candidatul PSRM. Și orașul Otaci s-a ales cu un primar din primul tur, cu votul a 77.88%, candidatul independent Dmitrii Zavroțchi a câștigat cursa electorală.

    La Dondușeni, după rezultatele primului tur, primar al orașului a devenit, cu 59.86% de voturi, Ion Zloi, candidatul PSRM.

    73.57% din alegătorii orașului Drochia au votat-o la funcția de primar pe Nina Cereteu, candidata partidului politic Partidul Nostru.

    Candidata PSRM, Pilipețchi Lilia, a câștigat alegerile la Soroca cu 71.01% din numărul total de voturi. Iar la Glodeni, Stela Onuțu a obținut 54.71% din numărul total de voturi exprimate.

    Primarul Orașului Fălești, cu 72.07% din numărul total de voturi a devenit Alexandru Severin, candidatul partidului politic Partidul Nostru.

    În orașul Ghindești, raionul Florești câștigător este Mihail bulat, candidatul PPMRM, care a acumulat 64.65% din numărul total de voturi.

    Cursa electorală din orașul Sîngerei a fost câștigată de către Arcadie Covaliov, candidatul PAS, cu 76.72% de voturi.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleIon Ceban proclamă victoria: MAN câștigă alegerile în Chișinău
    Next Article Reacția lui Andrei Spînu după alegerile locale: PAS a câștigat în 19 raioane și obține cel mai mare număr de primari

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Încă 27 de start-upuri primesc finanțare municipală prin programul „START-UP pentru TINERI ȘI MIGRANȚI”

    19 decembrie 2025

    Cooperarea moldo‑britanică, discutată de Gavrilița cu ambasadoarea Regatului Unit

    19 decembrie 2025

    Primăria Chișinău modernizează liceele: sport, confort și siguranță pentru elevi

    19 decembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Consulul General al Republicii Moldova la Istanbul, Sergiu Gurduza, decorat cu Ordinul de Onoare

    24 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    24–25 decembrie: fără restricții pentru transportul public în centrul capitalei

    24 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Scutul de la Cernobîl riscă să se prăbușească dacă Rusia atacă din nou zona

    24 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Polonia și Ucraina vor începe exhumările victimelor tragediei din Volinia

    24 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    CNA desfășoară percheziții într-un dosar privind încălcarea regulilor de construcție pe terenul fostului cinematograf „GAUDEAMUS”

    24 decembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.