Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Primăria Chișinău participă la Congresul AIMF: Colaborare și inovație pentru dezvoltarea urbană
    AUTORITĂȚI

    Primăria Chișinău participă la Congresul AIMF: Colaborare și inovație pentru dezvoltarea urbană

    27 mai 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Primarul General, Ion Ceban, informează că, Primăria Municipiului Chișinău, reprezentată de viceprimarul Angela Cutasevici și șeful adjunct al Direcției generale asistență medicală şi socială, Vladimir Bolocan, a participat săptămâna trecută la cel de-al 44-lea Congres al Asociației Internaționale a Primarilor Francofoni (AIMF), în orașul Lausanne, Elveția.

    „În centrul acestei întâlniri a fost – forța cooperării de la oraș la oraș pentru a face față marilor provocări globale și pentru a acționa cât mai aproape de nevoile locuitorilor. Primarii și reprezentanții orașelor francofone fac schimb de idei, împărtășesc realizări de succes și proiecte de dezvoltare inovatoare”, spune edilul.

    Pentru a sprijini cooperarea orașelor, în continuare, Biroul AIMF va decide alocarea de subvenții pentru proiectele inițiate și implementate de municipalități pentru accesul la apă și canalizare, agricultură și silvicultură urbană, energie durabilă, gen și cultură.

    În context, Ion Ceban amintește că, agențiile franceze de dezvoltare sunt implicate activ în diverse proiecte din Republica Moldova, axate pe dezvoltarea durabilă, îmbunătățirea infrastructurii și progresul social. „Drept exemplu este Agenția Franceză de Dezvoltare (AFD), care a condus mai multe inițiative de îmbunătățire a infrastructurii urbane, de sporire a eficienței energetice și de sprijinire a reformelor de guvernare locală în Chișinău”, a adăugat Primarul General.

    Congresul Primarilor Francofoni, care reunește 500 de reprezentanți ai Francofoniei, reprezintă o platformă unde se construiește o diplomație a orașelor francofone și o cooperare internațională utilă între autoritățile locale în beneficiul direct al locuitorilor.

    Orașul Chișinău este membru al Asociației Internaționale a Primarilor Francofoni din anul 1996 și ne mândrim cu o prezență francofonă care reflectă moștenirea noastră culturală și relațiile cu statul francez.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleServiciul Vamal: Încasări de peste 730 milioane de lei în perioada 20-26 mai
    Next Article Tornadele lovesc SUA: Cel puțin 13 morți și pagube majore

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    „Codul galben” de alertă teroristă rămâne în vigoare în Transnistria până la sfârșitul lui octombrie

    28 august 2026

    Ceban: „Toată vara au discutat, au isterizat despre criza apei și criza energiei. Prin minune, undeva ele au dispărut”

    28 august 2026

    Olga Ursu: „Pentru independență trebuie să luptăm în fiecare zi”

    27 august 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Modernizare pe strada Studenților: proiectul prevede și lărgirea carosabilului pentru fluidizarea traficului

    28 august 2026

    …

    POLITICĂ

    Nicușor Dan convoacă partidele la consultări. Eugen Tomac, vehiculat din nou pentru funcția de premier

    28 august 2026

    …

    POLITICĂ

    Gimnaziul „Gh. Malarciuc” din Vatra, modernizat înainte de noul an școlar

    28 august 2026

    …

    POLITICĂ

    Doi membri ai Partidului „Șor”, acuzați că au acceptat și dirijat milioane de lei pentru finanțarea formațiunii

    28 august 2026

    …

    POLITICĂ

    Angela Cutasevici: Șefii noilor Agenții Teritoriale pentru Educație riscă să fie numiți politic

    28 august 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

    politics.md
    Administrează consimțământul

    Utilizăm cookie-uri și tehnologii similare pentru a asigura funcționarea corectă a site-ului, pentru a analiza traficul, a îmbunătăți conținutul și, după caz, pentru afișarea și măsurarea publicității. Puteți alege ce categorii de cookie-uri neesențiale permiteți.

    Funcționale Mereu activ
    Stocarea tehnică sau accesul este strict necesară în scopul legitim de a permite utilizarea unui anumit serviciu cerut în mod explicit de către un abonat sau un utilizator sau în scopul exclusiv de a executa transmiterea unei comunicări printr-o rețea de comunicații electronice.
    Preferințe
    Stocarea tehnică sau accesul este necesară în scop legitim pentru stocarea preferințelor care nu sunt cerute de abonat sau utilizator.
    Statistici
    Stocarea tehnică sau accesul care sunt utilizate exclusiv în scopuri statistice. Stocarea tehnică sau accesul care sunt utilizate exclusiv în scopuri statistice anonime. Fără o citație, conformitatea voluntară din partea Furnizorului tău de servicii de internet sau înregistrările suplimentare de la o terță parte, informațiile stocate sau preluate numai în acest scop nu pot fi utilizate de obicei pentru a te identifica.
    Marketing
    Stocarea tehnică sau accesul este necesară pentru a crea profiluri de utilizator la care trimitem publicitate sau pentru a urmări utilizatorul pe un site web sau pe mai multe site-uri web în scopuri de marketing similare.
    • Administrează opțiunile
    • Administrează serviciile
    • Administrează vânzătorii {vendor_count}
    • Citește mai multe despre aceste scopuri
    Vezi preferințele
    • {title}
    • {title}
    • {title}