Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Primăria Chișinău finanțează construcția din temelie a unei grădinițe în satul Bîc, comuna Bubuieci
    POLITICĂ

    Primăria Chișinău finanțează construcția din temelie a unei grădinițe în satul Bîc, comuna Bubuieci

    5 decembrie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Primăria Chișinău finanțează construcția din temelie a unei grădinițe în satul Bîc, comuna Bubuieci. Lucrările au început în acest an și urmează să se încheie în 2024.

    Potrivit primarului general Ion Ceban, costurile achitate de municipalitate pentru proiect în 2022 depășesc 4,17 milioane de lei. Primăria Bubuieci a alocat 500 de mii de lei.

    „Până la această etapă, au fost efectuate lucrările de terasament și puse bazele fundamentului noii grădinițe.Instituția preșcolară va avea o capacitate de 160 de locuri. Edificiul va fi cu două etaje. În fiecare grupă va fi amenajată zona pentru educație – instruire, un dormitor, blocul sanitar și bucătăria.

    Proiectul prevede și construcția unei cazangerii, care va asigura grădinița cu căldură și apă caldă. De menționat că în satul Bîc în prezent nu este grădiniță. Copii din această localitate merg la grădinițele din Bubuieci sau la cele din satele megieșe.

    La Bubuieci, Primăria Chișinău a investit peste 1,2 milioane de lei și în reparația grădinițelor nr. 1 și nr.2.
    Pentru reparația gardului de la grădinița nr.2 municipalitatea a alocat 600 de mii de lei. Alte 250 de mii de lei, le-am investit pentru pavajul curții instituției preșcolare.

    În reparația acoperișului și a depozitului de alimente de la grădinița nr.1, Primăria Chișinău a investit 350 de mii de lei”, a declarat Ceban.

    De asemenea, municipalitatea a finanțat și lucrările de construcție a unui nou sediu pentru Centrul de sănătate în satul Bîc. Costurile asumate de Primăria Chișinău se ridică la un milion de lei. Investiția administrației locale este, la fel, de un milion de lei.

    Din 2020 până în prezent, investițiile municipale în dezvoltarea infrastructurii din Bubuieci depășesc 16 milioane de lei.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleDodon, după ce ANI a anunțat că ar putea să-i fie conficat peste un milion de lei și riscă interdicția ocupării unei funcții publice timp de 3 ani: Am venit cu argumentele necesare
    Next Article Pregătirile pentru lansarea Târgului și a Pomului de Crăciun sunt în toi. Ce se organizează

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Primăria Chișinău vrea un reprezentant în Comisia Nistreană. Ce spune Ion Ceban

    25 august 2026

    Platforma DA, împotriva numirii lui Osmochescu la Agricultură: „Fermierii au nevoie de un ministru care să le cunoască problemele”

    25 august 2026

    Viorel Rabei, nou membru al Corpului de control al premierului: Ce venituri și proprietăți a declarat

    25 august 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Mai multă libertate pentru operațiunile în valută: Parlamentul a aprobat proiectul în prima lectură

    26 august 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Iranul amenință Bulgaria: Teritoriul țării ar putea deveni țintă dacă este folosit de SUA sau Israel

    26 august 2026

    …

    POLITICĂ

    Primăria Chișinău vrea un reprezentant în Comisia Nistreană. Ce spune Ion Ceban

    25 august 2026

    …

    ACTUALITATE

    Victoria Furtună, despre noul ministru al Economiei: „În Moldova s-au terminat economiștii?”

    25 august 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Lucrările de reabilitare a bulevardului Alba Iulia avansează. Ce urmează să fie amenajat

    25 august 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

    politics.md
    Administrează consimțământul

    Utilizăm cookie-uri și tehnologii similare pentru a asigura funcționarea corectă a site-ului, pentru a analiza traficul, a îmbunătăți conținutul și, după caz, pentru afișarea și măsurarea publicității. Puteți alege ce categorii de cookie-uri neesențiale permiteți.

    Funcționale Mereu activ
    Stocarea tehnică sau accesul este strict necesară în scopul legitim de a permite utilizarea unui anumit serviciu cerut în mod explicit de către un abonat sau un utilizator sau în scopul exclusiv de a executa transmiterea unei comunicări printr-o rețea de comunicații electronice.
    Preferințe
    Stocarea tehnică sau accesul este necesară în scop legitim pentru stocarea preferințelor care nu sunt cerute de abonat sau utilizator.
    Statistici
    Stocarea tehnică sau accesul care sunt utilizate exclusiv în scopuri statistice. Stocarea tehnică sau accesul care sunt utilizate exclusiv în scopuri statistice anonime. Fără o citație, conformitatea voluntară din partea Furnizorului tău de servicii de internet sau înregistrările suplimentare de la o terță parte, informațiile stocate sau preluate numai în acest scop nu pot fi utilizate de obicei pentru a te identifica.
    Marketing
    Stocarea tehnică sau accesul este necesară pentru a crea profiluri de utilizator la care trimitem publicitate sau pentru a urmări utilizatorul pe un site web sau pe mai multe site-uri web în scopuri de marketing similare.
    • Administrează opțiunile
    • Administrează serviciile
    • Administrează vânzătorii {vendor_count}
    • Citește mai multe despre aceste scopuri
    Vezi preferințele
    • {title}
    • {title}
    • {title}